17 polskich eko-technologii będzie miało światową promocję

17 polskich eko-technologii będzie miało światową promocję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

17 najlepszych polskich technologii w dziedzinie ochrony środowiska będzie szeroko promowanych na świecie. Firmy, które je stworzyły, wygrały tegoroczną edycję konkursu GreenEvo - tzw. akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska.

Wybrane technologie pomagają zmniejszyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko, związane są z takimi obszarami jak odnawialne źródła energii, gospodarowanie odpadami, efektywność energetyczna, gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza i utrzymanie bioróżnorodności.

W ubiegłorocznej edycji konkursu wyłoniono 13 firm - laureatów. Ich technologie są promowane za granicą na targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych.

Projekty włączone w tym roku do programu oraz te z poprzedniej edycji będą promowane m.in. podczas misji gospodarczych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Armenii, Algierii, Azerbejdżanie i Mołdowie. Resort wyda też raport GreenEvo na temat rynków zagranicznych i perspektyw polskich technologii na rynkach Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, krajów Zatoki Perskiej, Armenii i Ukrainy. Technologie były już prezentowane w Indiach, na Ukrainie, w Rosji, Wietnamie i Kazachstanie.

Firmy, które opracowały wybrane w konkursie technologie, uczestniczyły wcześniej w bezpłatnych szkoleniach z zakresu transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego, zasad promocji.

W tym roku wśród najlepszych znalazł się katalizator Reduxco, poprawiający efektywność spalania paliw węglowodorowych, przygotowany przez firmę Dagas z Warki (Mazowieckie). Nagrodzono też dwie technologie z obszaru gospodarki odpadami - FuelCal firmy Multichem Eko z Pyrzyc (Zachodniopomorskie) pozwalającą na wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej do pozyskiwania energii albo do nawożenia oraz technologię unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych metodą mikrofalową firmy Aton HT z Wrocławia, która daje możliwość unieszkodliwiania m.in. azbestu, odpadów poubojowych i zanieczyszczeń ze spalania paliw konwencjonalnych.

Z grupy technologii dotyczących odnawialnych źródeł energii na liście 17 nagrodzonych są systemy zasilania z ogniwem paliwowym firmy APS Energia z Zielonki koło Warszawy, palenisko kotła do spalania tzw. peletów z palnego materiału granulowanego firmy Fu-Wi z Elbląga, linia do brykietowania słomy LTBS firmy POL-MOT Warfama z Dobrego Miasta. Jest też technologia do oczyszczania biogazu Biosulfex firmy Zespół Innowacyjny PROMIS z Warszawy oraz "zapora" elektryczna w wodzie, chroniąca ryby przed wpłynięciem do urządzeń elektrowni wodnych, przygotowana w firmie PROCOM SYSTEM z Wrocławia.

Trzy nagrodzone rozwiązania wspierają oszczędność energii - sterownik zdalnej kontroli urządzeń elektrycznych firmy APANET - Andrzej Lis, Piotr Leszczyński z Wrocławia, oprogramowanie wspierające optymalizację zużycia mediów energetycznych firmy NMG z Bydgoszczy oraz geotermalna pompa ciepła VATRA opracowana w WSK Kraków.

W dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej najlepszymi okazało się 5 technologii. Są to: metoda "PROTE fos" blokująca fosfor w osadach dennych zbiorników wodnych przy użyciu koagulantów przygotowana w firmie PROTE Technologie dla Środowiska z Poznania, mieszadła stosowane w oczyszczalniach ścieków firmy Redor z Bielska Białej i hybrydowe suszarnie osadów ściekowych firmy EKOTOP Roman Sobczyk z Piły.

W tej grupie jest też technologia biologiczno-mechaniczna zastosowana w kontenerowej oczyszczalni ścieków firmy CTE Carbotech Engineering ze Szczecina oraz technologia oczyszczania ścieków przemysłowych Chemadex warszawskiej firmy o tej samej nazwie.

Ministerstwo stworzyło akcelerator zielonych technologii, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne technologie firm zajmujących się ekologią. Celem resortu jest stworzenie marki GreenEvo, która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Uczestniczące w tym konkursie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - zakłada ministerstwo.

Ministerstwo przygotowało projekt GreenEvo w 2008 roku w ramach 14. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się w Poznaniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 17 polskich eko-technologii będzie miało światową promocję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!