PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

272 mln zł z NFOŚiGW na wsparcie dla ciepłownictwa

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
01-02-2017 06:27
272 mln zł z NFOŚiGW na wsparcie dla ciepłownictwa
Fot. PTWP

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił dwa kolejne konkursy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. O unijne środki z działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz z poddziałania 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji będzie można się starać od 28 lutego do 28 kwietnia 2017 r.

Środki z POIiŚ to 147 mln zł na efektywną dystrybucję ciepła i chłodu oraz 125 mln zł na sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji.
Oba konkursy adresowane są do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz działających w ich imieniu jednostek organizacyjnych, a także do podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będących przedsiębiorcami oraz do spółdzielni mieszkaniowych.

Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu

Pierwszy konkurs jest w ramach działania 1.5, czyli efektywna dystrybucja ciepła i chłodu. W jego ramach można otrzymać pomoc na przebudowę istniejących systemów ciepłowniczych i sieci chłodu, celem zmniejszenia strat na przesyle i dystrybucji.

Na wsparcie może liczyć także budowa przyłączy do istniejących budynków i instalacja węzłów indywidualnych, skutkująca likwidacją węzłów grupowych a także budowa nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi, w celu likwidacji istniejących lokalnych źródeł ciepła, opalanych paliwem stałym.

Zaplanowano wsparcie również na podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej, mające na celu likwidację indywidualnych i zbiorowych źródeł niskiej emisji.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie tych projektów wynosi łącznie 147 mln zł, z czego 100 mln zł jest dla projektów, w których co najmniej 30 proc. całkowitej redukcji emisji pyłów w projekcie będzie pochodzić z zastępowania indywidualnych źródeł ciepła poprzez wykorzystywanie ciepła systemowego z efektywnych systemów ciepłowniczych, a 47 mln zł jest dla pozostałych projektów.

Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu jest ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej, nie więcej niż 85 proc.

Budowa sieci ciepłowniczych i chłodniczych

Drugi konkurs jest w ramach poddziałania 1.6.2 zakładającego wsparcie na sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródła wysokosprawnej kogeneracji.

W ramach tego poddziałania można uzyskać wsparcie na budowę sieci ciepłowniczych lub sieci chłodu (w tym przyłączy), umożliwiających wykorzystanie energii cieplnej, wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji. Możliwe jest też wsparcie na wykorzystanie ciepła odpadowego, wyprodukowanego w układach wysokosprawnej kogeneracji w ramach projektów rozbudowy i budowy sieci ciepłowniczych.

Wsparcie może być także wykorzystane na budowę sieci cieplnych lub sieci chłodu, umożliwiających wykorzystanie ciepła, wytworzonego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (w tym możliwe jest również wykorzystanie ciepła odpadowego, ciepła z instalacji OZE), a także powodujących zwiększenie wykorzystania ciepła, wyprodukowanego w takich instalacjach.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie tych projektów wynosi 125 mln zł. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu jest ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej, nie więcej niż 85 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

29 947 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

736 248 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP