3 mld na modernizację Pątnowa I

3 mld na modernizację Pątnowa I
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) przeszacował koszty programu modernizacji Pątnowa I - swojego największego źródła wytwórczego.

- Z naszych wyliczeń wynika, że wartość inwestycji wraz z kosztami finansowymi wzrosła w ciągu 3 lat o blisko 30 proc. Zmieniły się warunki na rynku urządzeń. Mamy rynek dostawcy, a cena 1 MW nowych mocy to teraz minimum 1,5 mln EUR. Inna jest też wartość pieniądza w czasie. To wszystko powoduje, że na modernizację Pątnowa I potrzebujemy aż 3 mld zł - mówi w "Pulsie Biznesu" Katarzyna Muszkat, prezes PAK.

W ramach programu spółka zamierza kompletnie wyremontować cztery z sześciu bloków elektrowni. Ich łączna moc po modernizacji wzrośnie z 800 do 900 MW. Jednocześnie firma zamierza odstawić dwie pozostałe jednostki. Zastąpi je z wyprzedzeniem uruchamiany właśnie nowy blok znany jako Pątnów II.

- Inwestycję sfinansujemy w 25-35 proc. z funduszy własnych. Pozostałe finansowanie to wciąż kwestia otwarta. W grę wchodzi podwyższenie kapitału. Zygmunt Solorz-Żak zapowiada, że jest gotowy partycypować w kosztach przedsięwzięcia. Jeśli udziałowcy nie wyrażą na nie zgody, z pewnością dla dobra spółki zgodzą się na emisję obligacji lub zaciągnięcie kredytów. A banki chcą z nami współpracować. Wstępne zainteresowanie wyraża m.in. EBOR - twierdzi w dzienniku Katarzyna Muszkat.

Przez kilka ostatnich lat PAK borykał się z potężnymi problemami, usiłując zdobyć pieniądze na dokończenie zaawansowanej budowy Pątnowa II. Ostatecznie spełnił ostre wymagania banków i dostał kredyty. Musiał jednak zaangażować w projekt aż 50 proc. funduszy własnych. Choć inwestor strategiczny, Elektrim, jest w upadłości układowej, a potężni wierzyciele pilnują kasy spółki, szefowa PAK nie obawia się, że sytuacja sprzed kilku lat się powtórzy - przypomina "PB".

18 lutego rada nadzorcza spółki ma podjąć decyzję kierunkową w sprawie modernizacji Pątnowa I. Najwcześniej w połowie roku PAK rozpocznie poszukiwania dostawców urządzeń i jeśli takie będą wymogi banków - generalnego wykonawcy inwestycji. Jego wyboru oraz wyłonienia instytucji finansujących można się spodziewać rok później.

Zobacz także: Enea ma zielone światło do przejęcia PAK

Przez limity CO2 PAK może ograniczyć produkcję aż o 40 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 3 mld na modernizację Pątnowa I

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!