80 proc. dofinansowania na bardziej ekologiczne ogrzewanie w Tychach

80 proc. dofinansowania na bardziej ekologiczne ogrzewanie w Tychach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z 60 do 80 proc. wzrośnie dofinansowanie wymiany kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub instalację pomp ciepła w Tychach (Śląskie) – zdecydowali radni.

Aktualizacja miejskiego programu ograniczenia niskiej emisji stwarza też możliwość uzyskania dofinansowania na modernizację cieplną budynków mieszkalnych. Od początku 2018 r. mieszkańcy Tychów będą mogli uzyskać 60-procentowe dofinansowanie na tzw. termomodernizację budynków mieszkalnych (docieplenie ścian - maksymalnie 12 tys. zł, docieplenie dachu - do 7,2 tys. zł, wymiana okien - do 9 tys. zł).

Co istotne, z 60 do 80 proc. wzrasta wysokość dofinansowania do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania. Wysokość dofinansowania dla pozostałego zakresu wymiany kotłów pozostaje bez zmian.

- Takim rozwiązaniem chcemy zachęcić do wymiany starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania - podkreślił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Rada Miasta Tychy przyjęła "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy" w ub. roku. Polega on na uruchomieniu przez gminę systemu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz montażu układów solarnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020.

W zeszłorocznej edycji programu dofinansowano instalację 135 kotłów węglowych 5. klasy, jednego na biomasę, 55 nowych kotłów gazowych oraz 24 układów solarnych. Zgodnie z opracowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej metodologią obliczania efektu ekologicznego, jest to jednoznaczne z redukcją emisji dwutlenku węgla o ponad 1300 ton.

W tym roku gmina dofinansowała już 381 modernizacji. Były to: 243 wymiany kotłów węglowych na kotły węglowe nowej generacji, 69 pieców węglowych na gazowe, wymiana 5 pieców węglowych na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, 2 pieców węglowych na spalające biomasę, 1 pieca węglowego na pompę ciepła, 35 starych kotłów gazowych na nowe gazowe, montaż kolektorów słonecznych w 26 budynkach.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 80 proc. dofinansowania na bardziej ekologiczne ogrzewanie w Tychach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!