A. Czerwiński, PO: ustawa o inteligentnych sieciach zwiększy rolę samorządów

A. Czerwiński, PO: ustawa o inteligentnych sieciach zwiększy rolę samorządów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa o inteligentnych sieciach nałoży na samorządy obowiązek stworzenia planów zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz - mówi Andrzej Czerwiński, poseł PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. energetyki.

Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy o inteligentnych sieciach?

- Specjalny zespół, powołany przez ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, przygotował już założenia ustawy o inteligentnych sieciach. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele resortu gospodarki, instytucji zainteresowanych tą ustawą oraz posłowie, gdzie omówimy przyjęte założenia. Następny etap to zlecenie prawnikom napisania projektu ustawy.

O tym, kiedy projekt ustawy powinien być gotowy zadecydujemy w przyszłym tygodniu, ustalimy też wówczas harmonogram wdrożenia ustawy. Mam nadzieje, że jeszcze w tym roku ustawa zostanie przyjęta.

Czy w obecnej kadencji parlamentu możliwe jest przyjęcie tej ustawy?

- Jeśli ustawa ma być przyjęta w tej kadencji, to jej projekt musi być złożony najpóźniej na początku lipca. Następnie ustawa przeszłaby przez parlament. Trudno w tej chwili przesądzać, czy zdążymy ustawę przyjąć jeszcze w tej kadencji, na pewno będziemy się starać.

Jaka jest w ustawie rola samorządów lokalnych?

- Rola samorządów lokalnych będzie duża. W pierwszych, pilotażowych projektach wdrażania inteligentnych sieci samorządy będą miały preferencje, te projekty, które będą inicjowane przez samorządy, będą mogły zostać szybciej wdrożone. Możliwe będzie ich wsparcie przez NFOŚiGW, decyzje w tej sprawie już podjęła Rada Nadzorcza Funduszu.

Zainteresowanie tematyką inteligentnych sieci ze strony samorządów jest spore, kilka przedsięwzięć pilotażowych jest już realizowanych, np. na terenie woj. małopolskiego są dwie takie inicjatywy. Z Parlamentarnym Zespołem ds. Energetyki współpracuje grupa specjalistów wydelegowanych m.in. przez Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich.

Jak ta ustawa wpłynie na funkcjonowanie samorządów?

- Ustawa o inteligentnych sieciach nie będzie specjalnie wyróżniać odbiorców skupionych w jednostkach samorządu terytorialnego. Jednostka samorządu będzie natomiast partnerem do wprowadzania tego systemu. W przygotowywanej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne będziemy chcieli opisać rolę samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, wraz z egzekucją tego prawa. Chcemy nałożyć na samorządy obowiązek przygotowywania i realizacji takich planów. Ten zapis jest obecnie konsultowany, prawdopodobnie obowiązkiem stworzenia planu zostanie objęty samorząd szczebla wojewódzkiego.

W obecnym Prawie energetycznym zapis o tworzeniu przez samorządy planów zaopatrzenia w ciepło, energię i paliwa gazowe już istnieje, ale duża część samorządów się z niego nie wywiązuje, lub wywiązuje się tylko formalnie...

- Ten zapis jest, ale bez żadnych konsekwencji. Tu nie chodzi o kary dla samorządów tylko o uporządkowanie ich polityki i zwiększenie ich znaczenia, zwłaszcza w przypadku rozwoju odnawialnych źródeł energii. Bilans potencjału energetycznego najlepiej przygotowywać regionalnie, lokalni administratorzy powinni dokonać inwentaryzacji miejscowych zasobów biomasy, biogazu, geotermii i energetyki wiatrowej. W przypadku rozwoju energetyki nie można stosować jednej miary dla wszystkich regionów. Jeśli bilans ma być dobrze zrobiony, to musi być robiony lokalnie, także decyzje lokalizacyjne i budowa obiektów energetycznych powinny być opiniowane przez lokalny samorząd.

Mówi się o powstaniu tzw. inteligentnych miast. To tylko pomysł czy szansa na realne wdrożenie?

- To jest bardzo realne, kilkanaście samorządów z terenu całego kraju już wprowadza takie rozwiązania, daleko zaawansowany projekt posiada np. Bielsko Biała. Po wprowadzeniu programu zarządzania energią w Bielsku roczne oszczędności z tego tytułu wynoszą ok. 2,5 mln zł. Zaoszczędzone pieniądze mogę być wykorzystywane na zadania, na które samorządy ciągle mają mało pieniędzy. Rozwiązania wzorcowe mogą być przekazywane kolejnym samorządom.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: A. Czerwiński, PO: ustawa o inteligentnych sieciach zwiększy rolę samorządów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!