PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Różycki, PTPiREE: nie jesteśmy przeciwni umowom kompleksowym

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
12-08-2011 16:54
A. Różycki, PTPiREE: nie jesteśmy przeciwni umowom kompleksowym
fot. PTWP (Szymon Jankowski)

- Powiedziałbym, że jesteśmy neutralni w sprawie umów kompleksowych. Nie jesteśmy im przeciwni. Natomiast chcielibyśmy, o ile to jest możliwe prawnie, żeby w przypadku drobnych odbiorców umowa kompleksowa była jedynym dopuszczalnym sposobem zawierania umów - mówi Artur Różycki, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).

Prezes URE chce, żeby odbiorcy indywidualni mieli zagwarantowanie prawo do zawierania umów kompleksowych po zmianie sprzedawcy, i mówi, że to jeden z warunków pełnej liberalizacji rynku energii. Operatorom to pasuje?
- W tej sprawie Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej nie ma większych wątpliwości. Znamy stanowisko regulatora w sprawie umowy kompleksowej dla odbiorców indywidualnych i jako towarzystwo nie mamy nic przeciwko niemu. Dla operatora w zasadzie jest to neutralne, czy rozlicza się ze sprzedawcą energii elektrycznej, czyli w sytuacji, gdy sprzedawcę z klientem łączy umowa kompleksowa obejmująca zakup prądu i jego dystrybucji, czy łączy go umowa bezpośrednio z klientem, czyli gdy dochodzi do rozdziału umowy kompleksowej na umowy sprzedaży i dystrybucji. Inna kwestia, że wpływa to na sposób obsługi klienta, a pamiętać należy, że około 80% spraw, z którymi klienci zwracają się do przedsiębiorstwa energetycznego, dotyczy sfery sieciowej.

Nie macie większych wątpliwości, czyli jednak jakieś macie. W czym problem?

- Problemu nie ma, natomiast mieliśmy poważne wątpliwości, czy jako stowarzyszenie sieciowe powinniśmy opiniować zaproponowany przez Towarzystwo Obrotu Energią projekt umowy kompleksowej. Stoimy na stanowisku, że w sytuacji, w której OSD nie jest stroną umowy kompleksowej, a takie pryncypia uzgodniono podczas ostatniego, trójstronnego spotkania w URE, byłoby to bezprzedmiotowe. Nie chcemy ingerować w stosunki prawne między sprzedawcami i klientami. W przypadku umowy kompleksowej my się rozliczamy ze sprzedawcą, a sprzedawca z klientem. Taka jest idea umowy kompleksowej. Natomiast nas, jako operatorów, interesują generalne umowy dystrybucyjne, które będziemy zawierać ze sprzedawcami i w tym zakresie, jeśli chodzi o umowy kompleksowe, to nie wszystko jest załatwione.

Żeby umowa kompleksowa mogła funkcjonować w kraju powszechnie, to w generalnej umowie dystrybucyjnej operator musi wszystkim sprzedawcom umożliwić zawieranie umów kompleksowych z odbiorcami indywidualnymi podłączonymi do jego sieci. Teraz tak nie jest?

- To o to chodzi, bo z generalnej umowy dystrybucji powinno wynikać, że każdy sprzedawca ma możliwość zawarcia umowy kompleksowej z klientem przyłączonym do sieci danego operatora. Teraz tak nie jest i to jest sprawa do załatwienia. Ustaliliśmy z Towarzystwem Obrotu Energią, że do końca października spróbujemy ustalić wspólną treść zapisów generalnej umowy dystrybucji umożliwiającej odbiorcom indywidualnym zawieranie umów kompleksowych po zmianie sprzedawcy. W następnej kolejności planujemy spotkanie w tej sprawie z regulatorem. Nie jesteśmy przeciwni umowom kompleksowym. Powiedziałbym, że jesteśmy w tej sprawie neutralni. Natomiast chcielibyśmy, o ile to jest możliwe prawnie, żeby w przypadku drobnych odbiorców umowa kompleksowa była jedynym dopuszczalnym sposobem zawierania umów. Inaczej jedni odbiorcy, a w sumie są ich przecież miliony, będą mieli umowy kompleksowe, inni rozdzielone. Może to negatywie wpłynąć na sprawność rozliczeń oraz ich koszty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP