PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Rubczyński, PGNiG Termika: dziwi rozkład wsparcia dla technologii biomasowych

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
22-11-2013 14:08
A. Rubczyński, PGNiG Termika: dziwi rozkład wsparcia dla technologii biomasowych
fot. archiwum

- Z perspektywy wytwórców energii z biomasy bardzo dziwi rozkład siły wsparcia dla poszczególnych technologii biomasowych. Współspalanie proste ma mieć współczynnik korekcyjny dla świadectwa pochodzenia 0,5, dedykowany kocioł biomasowy – 100 proc. biomasy , przebudowany z węglowego – ma mieć wsparcie na poziomie 0,5, a współspalanie dedykowane, znacznie tańsze inwestycyjnie niż instalacje przebudowane, ma mieć współczynnik korekcyjny 1,0 – mówi Andrzej Rubczyński, dyrektor Departamentu Regulacji i Legislacji PGNiG Termika.

Listopadowy projekt ustawy o OZE w stosunku do założeń nowego systemu wsparcia z 17 września niesie jakieś istotne zmiany jeśli chodzi o wsparcie dla współspalania?
- Projekt ustawy o OZE nie odbiega istotnie od założeń z 17.09.br. Za bardzo dobry ruch można uznać przedłużenie funkcjonowania systemu świadectw pochodzenia energii do15 lat dla instalacji istniejących w momencie wejście w życie ustawy. Dotyczy to także, tak to powiedzmy, prostych instalacji współspalania. Natomiast z perspektywy wytwórców energii z biomasy bardzo dziwi rozkład siły wsparcia dla poszczególnych technologii biomasowych. Współspalanie proste ma mieć współczynnik korekcyjny dla świadectwa pochodzenia 0,5, dedykowany kocioł biomasowy – 100 proc. biomasy , przebudowany z węglowego – ma mieć wsparcie na poziomie 0,5, a współspalanie dedykowane, znacznie tańsze inwestycyjnie niż instalacje przebudowane, ma mieć współczynnik korekcyjny 1,0. Ograniczenie wsparcia do połowy nie zapewnia opłacalności przebudowy kotła węglowego na biomasowy, to nawet nie wystarczy na pokrycie kosztów zakupu biomasy. To jest dla mnie niezrozumiałe rozwiązanie i powinno być przemyślane przez autorów.

Które instalacje biomasowe będą mogły, zgodnie z projektem ustawy o OZE, brać udział w aukcjach?

- Zgodnie z projektem ustawy o OZE w aukcjach będą mogły brać udział dedykowane instalacje biomasowe, czyli elektrownie o mocy do 50 MW z minimum 20 proc. udziałem biomasy w wartości energetycznej paliw wprowadzanych do instalacji oraz biomasowe układy kogeneracyjne o mocy do 150 MWt. Instalacje prostego współspalania nie będą mogły brać udziału w aukcjach.

Co wprowadzenie w życie zapisów projektu ustawy o OZE oznaczałoby dla konkurencyjności instalacji biomasowych w systemie aukcyjnym?

- Wejście w życie systemu wsparcia OZE w postaci zaproponowanej w projekcie ustawy oznaczałoby wyhamowanie budowy nowych jednostek spalających biomasę. Jednostki biomasowe, aczkolwiek może za wyjątkiem dedykowanych instalacji współspalania, nie mają szansy wygrać z wiatrakami w segmencie powyżej 1 MW. Potwierdzają to nawet dane z OSR projektu ustawy. Z obliczeń pokazanych w OSR ustawy wynika, że LCOE, czyli ceny energii elektrycznej niezbędne aby się inwestycja domknęła, są wprawdzie w nielicznych przypadkach dla instalacji biomasowych mniejsze niż dla energetyki wiatrowej, ale w OSR ceny energii z instalacji biomasowych są niedoszacowane, o czym głośno i oficjalnie mówił autor ich wyliczeń pan Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO. Zdaniem pana Wiśniewskiego ceny należy podnieść, ze względu na nieuwzględniane w jego wyliczeniach ryzyka wzrostu ceny biomasy w okresie 15 lat dostawy energii. To ryzyko podnosi koszt kapitału a więc i cenę energii z jednostek biomasowych, ale jest jeszcze inny powód, żeby twierdzić, iż biomasa będzie przegrywała w aukcjach z wiatrakami, a jeśli fotowoltaika będzie taniała to także z fotowoltaiką.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP