Akcjami spółki Enea oprócz Vattenfalla interesuje się 3 dużych inwestorów

Akcjami spółki Enea oprócz Vattenfalla interesuje się 3 dużych inwestorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Większościowym pakietem akcji grupy energetycznej Enea, który Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje sprzedać we wrześniu-październiku, oprócz szwedzkiego Vattenfalla, który posiada ponad 18% walorów Enei, interesuje się trzech poważnych inwestorów branżowych, poinformował agencję ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę. Z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez.

"Dzisiaj poważnie akcjami Enei interesuje się obok Vattenfalla kilku dużych europejskich graczy" - powiedział ISB Bury. Choć minister nie chciał wymienić zainteresowanych podmiotów, z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez.

Wiceminister dodał, że Skarb Państwa liczy na to, iż pakiet kontrolny tej spółki, przeznaczony do zbycia, zostanie sprzedany na pewno powyżej kwoty jaką oferowali, informując o tym w mediach pracownicy Grupy Enea. Kwota, która wówczas "pojawiła się na rynku" to 5 mld zł.

"To nie jest tak, że będziemy prywatyzować pod przymusem i za wszelka cenę. Musi być dobry inwestor, dobra cena i tylko pod tym warunkiem dojdzie do transakcji" - podkreślił wiceminister.

Bury poinformował, że nad procesem sprzedaży akcji Enei wciąż pracuje doradca. "Myślę, że swoją pracę zakończy do końca lipca i wtedy będziemy odbierać analizy" - powiedział. Dodał, że wykażą one m.in. ile jest wart pakiet kontrolny, jaka powinna być premia za przejęcie kontroli przez inwestora, i w jaki sposób MSP będzie prowadzić sprzedaż.

Minister podkreślił, że decyzja o tym, czy wybór inwestora nastąpi poprzez wezwanie, czy poprzez zaproszenie do negocjacji powinna zapaść w sierpniu" - powiedział.

Według niego, Skarb Państwa będzie gotowy na odpowiedź na wezwanie w już w III kwartale. “Myślę, że we wrześniu-październiku bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć" - powiedział.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (76,48%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcjami spółki Enea oprócz Vattenfalla interesuje się 3 dużych inwestorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!