wnp.pl - portal gospodarczy

Alstom: Kapitalista nie diabeł

Autor: Adam Brzozowski
18-05-2005 00:00

Piętnaście lat po prywatyzacji: lęki, obawy, spory i konflikty, tradycja kontra konieczność myślenia po nowemu, technologiczna rewolucja, zmiana inwestora i rynkowe zawirowania. Kawał czasu. I poważny fragment najnowszych dziejów polskiej gospodarki.

Odlewnia zatrudnia obecnie 230 osób, ale drugie tyle znajduje pracę w firmach kooperujących. Często firmy powstają tylko dla potrzeb odlewni.

- Obecnie szukamy firmy, która podjęłaby się finalnego wykańczania dużych odlewów dla elektrowni wodnych. W wielu dziedzinach odchodzimy od kooperacji z zagranicą na rzecz wykonawców w Polsce, którym pomagamy w stworzeniu warunków technicznych i organizacyjnych do pracy - mówi dyrektor.

Główne inwestycje technologiczne odlewnia ma za sobą. Brakuje jej jeszcze instalacji do wytwarzania specjalistycznych stali o wysokiej wytrzymałości i dużej plastyczności oraz ostatniego "szlifu" w ochronie środowiska. Zakład jest w trakcie przygotowania projektów do zmiany instalacji odpylania, wtórnego obiegu materiałów i działań dla ograniczenia hałasu.

Największym problemem każdej odlewni jest to, że ludzie popadają w rutynę. Błędy podnoszą koszty, wydłużają czas napraw, zwiększa się czas realizacji zamówień i rosną koszty.

- Urządzenia nagle nie wystarczają... Dlatego bardzo ważna jest samoocena, w tym również otwarty bench marking, a na podstawie wniosków realizacja ciągłego programu poprawy oraz ciągłego uczenia siebie i otoczenia, w którym się pracuje - przekonuje Szamp. - Za zmianami trzeba podążać lub je wyprzedzać, aby pozostać partnerem dla odbiorców.


Stare i nowe


Odlewnia w nieco inny sposób zmieniła swoje oblicze. Najważniejszym aspektem dla montowni na początku lat 90. było rozpoczęcie produkcji turbin gazowych GT8. Ze względu na wymaganą dokładność, konstrukcja tych turbin była ogromnym wyzwaniem dla załogi.

- Szczególnie trudne było wdrożenie procesów technologicznych. Proces uruchomienia tego produktu zakończył się pełnym powodzeniem. Wyprodukowaliśmy dotychczas 35 kompletnych turbin gazowych GT8. Zamówienia z innych organizacji koncernu wypełniają w ok. 35 proc. nasze zdolności produkcyjne. Duża część zamówień pochodzi z elektrowni w Szwecji i USA - wylicza Adam Lichoraj, zastępca dyrektora zakładu turbin.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Jakub Radulski, prezes Alstom w Polsce:</b>

&#8211; Prywatyzacja elbląskiego Zamechu i wrocławskiego Dolmelu była pierwszym, pionierskim działaniem tego typu w Polsce. Była połączeniem intuicji biznesowej ze znajomością naszej firmy przez ABB, dla którego od wielu lat byliśmy sprawdzonym partnerem. 

Podpisana w 1990 roku umowa prywatyzacyjna dała nam rzeczywisty dostęp do pełnej wiedzy i najnowocześniejszej technologii grupy ABB. Momentem przełomowym był rok 1994, kiedy właściciel zgodził się na pierwsze duże inwestycje w park maszynowy.
W sumie ABB i Alstom zainwestowali w Elblągu i Wrocławiu prawie 280 mln USD. Nie sprawdziły się obawy, że w polskich firmach nie będzie powstawać wartość dodana, nie będzie tzw. inżynieringu.

Uzyskaliśmy dostęp do software&#8217;u we wszystkich obszarach projektowania, zaczęła się wymiana pracowników i wyjazdy na szkolenia do Mannheim i Baden. We Wrocławiu
powstało centrum rozwojowe, a w Krakowie ośrodek badawczo-rozwojowy firmowany przez centralę ABB.

W 1999 r. powstała firma ABB Alstom Power, w której obaj udziałowcy mieli po 50 proc. akcji. Rok później Alstom stał się jedynym właścicielem firmy. Stanęliśmy
przed kolejnym wyzwaniem: organizacyjnym, technologicznym &#8211; przejęciem technologii Alstom i oczekiwaniami nowego właściciela. Dziś dysponujemy bardzo nowoczesnymi
technologiami i parkiem maszynowym. Działamy na jednej czwartej dawnego obszaru, a sprzedajemy za 250-300 mln euro, czyli 6-8 razy więcej niż w 1994 r.

W 1999 r. podzieliliśmy zasoby. Optymalizacja struktur spółki poprzez outsourcing i zintegrowanie systemu zarządzania pozwoliły na zmniejszenie zatrudnienia. Z
całą pewnością do historii przejdzie rok 2004, w którym Alstom, po konsekwentnie zrealizowanym programie naprawczym ogłosił odbudowę finansową i organizacyjną
spółki. Kierownictwo koncernu traktuje nas jako obszar strategiczny, obszar stosunkowo niskich kosztów wytwarzania. <b>Tamara Kuczyńska, wiceprezes, dyrektor finansowy Alstom Power:</b>

&#8211; Prywatyzacja umożliwiła spółce znaczny rozwój poprzez bardzo duże inwestycje, nowe technologie i nowe rynki zbytu. Jednocześnie nastąpiło przejście z modelu zcentralizowanego do zdecentralizowanego zarządzania firmą. Wyodrębniono wewnętrzne jednostki biznesowe odpowiedzialne za pozyskiwanie zamówień, realizację wyniku finansowego oraz przepływów finansowych. Nauczyliśmy się także dbać o klienta i funkcjonować w warunkach konkurencji rynkowej. &#8211; Szczególnie trudne było wdrożenie procesów technologicznych. Proces uruchomienia tego produktu zakończył się pełnym powodzeniem &#8211; mówi <b>Adam Lichoraj</b>, zastępca dyrektora zakładu turbin. <b>Bogdan Brzozowski, główny specjalista &#8211; programista technolog:</b>

&#8211; W 1989 roku kończyłem studia podyplomowe. Tuż przed zmianami w zakładzie, na pół roku zostałem zatrudniony jako młody inżynier. Wówczas Zamech redukował zatrudnienie, ale mnie się udało tu dostać jako praktykantowi. Pierwszą rzeczą, która mi zapadła w pamięć, kiedy przyszedł inwestor, była podwyżka
pensji.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

50 903 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 068 239 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 488 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 515 219 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 672 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kształcenia Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.