wnp.pl - portal gospodarczy

Alstom: Kapitalista nie diabeł

Autor: Adam Brzozowski
18-05-2005 00:00

Piętnaście lat po prywatyzacji: lęki, obawy, spory i konflikty, tradycja kontra konieczność myślenia po nowemu, technologiczna rewolucja, zmiana inwestora i rynkowe zawirowania. Kawał czasu. I poważny fragment najnowszych dziejów polskiej gospodarki.

Odlewnia zatrudnia obecnie 230 osób, ale drugie tyle znajduje pracę w firmach kooperujących. Często firmy powstają tylko dla potrzeb odlewni.

- Obecnie szukamy firmy, która podjęłaby się finalnego wykańczania dużych odlewów dla elektrowni wodnych. W wielu dziedzinach odchodzimy od kooperacji z zagranicą na rzecz wykonawców w Polsce, którym pomagamy w stworzeniu warunków technicznych i organizacyjnych do pracy - mówi dyrektor.

Główne inwestycje technologiczne odlewnia ma za sobą. Brakuje jej jeszcze instalacji do wytwarzania specjalistycznych stali o wysokiej wytrzymałości i dużej plastyczności oraz ostatniego "szlifu" w ochronie środowiska. Zakład jest w trakcie przygotowania projektów do zmiany instalacji odpylania, wtórnego obiegu materiałów i działań dla ograniczenia hałasu.

Największym problemem każdej odlewni jest to, że ludzie popadają w rutynę. Błędy podnoszą koszty, wydłużają czas napraw, zwiększa się czas realizacji zamówień i rosną koszty.

- Urządzenia nagle nie wystarczają... Dlatego bardzo ważna jest samoocena, w tym również otwarty bench marking, a na podstawie wniosków realizacja ciągłego programu poprawy oraz ciągłego uczenia siebie i otoczenia, w którym się pracuje - przekonuje Szamp. - Za zmianami trzeba podążać lub je wyprzedzać, aby pozostać partnerem dla odbiorców.


Stare i nowe


Odlewnia w nieco inny sposób zmieniła swoje oblicze. Najważniejszym aspektem dla montowni na początku lat 90. było rozpoczęcie produkcji turbin gazowych GT8. Ze względu na wymaganą dokładność, konstrukcja tych turbin była ogromnym wyzwaniem dla załogi.

- Szczególnie trudne było wdrożenie procesów technologicznych. Proces uruchomienia tego produktu zakończył się pełnym powodzeniem. Wyprodukowaliśmy dotychczas 35 kompletnych turbin gazowych GT8. Zamówienia z innych organizacji koncernu wypełniają w ok. 35 proc. nasze zdolności produkcyjne. Duża część zamówień pochodzi z elektrowni w Szwecji i USA - wylicza Adam Lichoraj, zastępca dyrektora zakładu turbin.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

36 318 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

891 572 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 498 ofert w bazie

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 588 455 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 669 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.