Amerykanie pomogą w szkoleniu kadr dla polskiej energetyki atomowej

Amerykanie pomogą w szkoleniu kadr dla polskiej energetyki atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa polskich naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej przebywa w USA w ramach programu przygotowywania kadr do planowanego rozwoju w Polsce energetyki jądrowej. Naukowcy zawarli umowy z amerykańskimi uczelniami i rozmawiali z administracją USA.

Jak powiedział polskim korespondentom w Waszyngtonie prorektor PW ds. nauki profesor Tadeusz Kulik, chodzi tu o reaktywowanie szkolenia polskich specjalistów w zakresie energetyki nuklearnej, przerwanego m.in. w związku z katastrofą w Czarnobylu w kwietniu 1986 r.

Politechnika podpisała w tym celu wstępne porozumienia (tzw. memorandum of understanding) z dwiema amerykańskimi uczelniami: North Carolina State University (Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej) i Oregon State University (Uniwersytet Stanu Oregon).

"Celem tych porozumień jest wykształcenie kadry inżynierów, specjalistów od energetyki jądrowej. Amerykanie mają tu wieloletnie, nieprzerwane doświadczenie" - oświadczył prof. Kulik.

Studia magisterskie w tej specjalności prowadzone są na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEL) PW. Politechnika chce zapraszać profesorów ze wspomnianych uniwersytetów amerykańskich na wykłady do Polski i wysyłać swoich studentów na studia na tych uczelniach oraz na praktyki w amerykańskich firmach energetyki jądrowej.

"Umowy nie mają horyzontu czasowego i nie określają liczby naukowców i studentów zaangażowanych we współpracę. Wszystko będzie zależało od środków, bo współpraca z Ameryką kosztuje" - powiedział prof. Kulik.

Jak wyjaśnił, MEL dysponuje własnymi środkami na zapraszanie amerykańskich specjalistów do Polski i na wysyłanie do USA studentów. Ci ostatni przybywają do Ameryki na kilka tygodni i zgodnie z umowami nie płacą czesnego za naukę.

Strona amerykańska - dodał rektor Kulik - oczekuje w zamian, że firmy amerykańskie będą mogły sprzedawać w Polsce swoje know-how i swoje produkty.

"Amerykańskie firmy energetyki jądrowej liczą na zainteresowanie polskiego rynku. Widzieliśmy tu wspaniałe rozwiązania małych modułowych reaktorów. W tej chwili wszystkie firmy energetyczne na świecie są zainteresowane tym, aby jak najlepiej przedstawić swoją ofertę dla Polski, ponieważ decyzji żadnych (co do zakupu technologii i sprzętu - PAP) rząd RP jeszcze mnie podjął" - powiedział prof. Kulik.

Według programu rządowego, pierwsze elektrownie atomowe miałyby powstać w Polsce w latach 2020-22. Jednak zdaniem profesora Romana Domańskiego, specjalisty w zakresie energetyki nuklearnej na MEL, nie należy ich oczekiwać wcześniej niż w 2025 r.

Profesorowie Kulik i Domański oraz dziekan wydziału MEL profesor Jerzy Banaszek spotykają się również w Waszyngtonie z przedstawicielami rządu amerykańskiego, ekspertami z Ministerstwa Energetyki i Komisji Nadzoru Jądrowego (NRC), omawiając z nimi formy dalszej współpracy.

Naukowcy z PW snują również plany - choć nazywają je "marzeniem" - zbudowania na uczelni małego badawczego reaktora atomowego. Reaktory takie, o niewielkiej mocy, znajdują się w campusach wielu uniwersytetów w USA.

"To odległe marzenie, które mogą dopiero zrealizować nasi absolwenci, ci młodzi ludzie, którzy zaczynają właśnie staże w USA. Bo to jest kwestia pieniędzy" - powiedział prof. Kulik.

Mały rektor badawczy kosztuje minimum 30 milionów dolarów.

Jak zwrócił uwagę prof. Domański, istnieje także bariera przepisów, które musiałyby w Polsce zezwolić na umieszczenie takich reaktorów na uczelniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykanie pomogą w szkoleniu kadr dla polskiej energetyki atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!