Apel hierarchów Kościoła o porozumienie klimatyczne w Paryżu

Apel hierarchów Kościoła o porozumienie klimatyczne w Paryżu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kardynałowie i biskupi z całego świata zaapelowali w poniedziałek do uczestników grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu o działania na rzecz zawarcia porozumienia, które będzie sprawiedliwe, prawnie wiążące i przyniesie prawdziwe zmiany.

W apelu zaprezentowanym w Watykanie wysocy rangą dostojnicy Kościoła z pięciu kontynentów zwrócili uwagę na to, że istnieje związek między zmianami klimatycznymi a niesprawiedliwością oraz społecznym wykluczeniem najuboższych i najsłabszych obywateli. Inspiracją tego wezwania jest opublikowana latem i zawierająca taką tezę ekologiczna encyklika papieża Franciszka "Laudato si'".

Sygnatariusze apelu przypomnieli słowa papieża o tym, że klimat jest dobrem wspólnym, które należy do wszystkich i jest przeznaczone dla wszystkich, oraz że "środowisko jest dobrem publicznym, mieniem całej ludzkości i wszyscy są za nie odpowiedzialni".

Następnie podkreślono, że każde ekologiczne podejście powinno uwzględniać perspektywę społeczną, która bierze pod uwagę fundamentalne prawa ubogich. Podobną optykę, podkreślono, muszą mieć działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

"Wiarygodne dowody naukowe wskazują, że przyspieszenie zmian klimatycznych jest w dużej mierze rezultatem niekontrolowanej działalności człowieka, skierowanej na szczególny model postępu i rozwoju. Nadmierne uzależnienie od paliw kopalnych jest pierwszą przyczyną" - podkreślono w apelu. Wezwano w nim do "drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla i gazów toksycznych".

"Przyłączamy się do Ojca Świętego w jego błaganiu o wielki krok naprzód w Paryżu na rzecz globalnego porozumienia, prowadzącego do prawdziwych zmian i popieranego przez wszystkich" - głoszą autorzy odezwy, przypominając, że u jego podstaw powinny znajdować się zasady solidarności, sprawiedliwości i współudziału.

"To porozumienie musi przedkładać dobro wspólne ponad interesy narodowe" - stwierdzili.

Kardynałowie, patriarchowie i biskupi przedstawili 10 propozycji, które ich zdaniem pomogą doprowadzić do zawarcia porozumienia w Paryżu. I tak postulują, by uwzględniać nie tylko wymiar techniczny, ale przede wszystkim etyczny i moralny zmian klimatycznych, aby uznać klimat i atmosferę za dobro wspólne, doprowadzić do ograniczenia drastycznego wzrostu globalnej temperatury i wyznaczyć cel całkowitej dekarbonizacji do połowy stulecia. Celem, wyjaśniono, ma być ochrona społeczności, które najbardziej odczuwają skutki zmian klimatycznych, wśród nich wysp na Pacyfiku i regionów nadmorskich.

Dostojnicy kościelni apelują o okresowe kontrole powziętych zobowiązań dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla do powietrza.

"By kontrole te przyniosły dobry rezultat muszą mieć podstawę naukową, muszą być zgodne z zasadą sprawiedliwości i być obowiązkowe" - stwierdzono.

W tekście jest też mowa o potrzebie krzewienia nowych modeli rozwoju i stylu życia oraz edukacji ekologicznej.

Apel podpisali między innymi arcybiskup Bombaju kardynał Oswald Gracias, arcybiskup Gabriel Mbilingi z Angoli, kardynał Peter Erdo z Węgier, arcybiskup Joseph E. Kurtz z USA, kardynał Reinhard Marx z Niemiec, arcybiskup John Ribat z Papui Nowej Gwinei, kardynał Ruben Salazar Gomez z Kolumbii i patriarcha Antiochii kardynał Beszara Butros Rai z Libanu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!