XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Apel o uchwałę antysmogową dla całego woj. małopolskiego

Apel o uchwałę antysmogową dla całego woj. małopolskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

21 małopolskich organizacji pozarządowych zaapelowało do władz regionu o jak najszybsze podjęcie uchwały antysmogowej dla całego województwa. W styczniu tego roku sejmik województwa przyjął uchwałę zakazującą palenia w Krakowie węglem i innymi paliwami stałymi.

Apel wręczono w czwartek wicemarszałkowi Wojciechowi Kozakowi. Uchwała, o którą apelują organizacje ekologiczne, miałaby wytyczyć wyraźne normy emisyjne dla kotłów używanych do ogrzewania domów w całym województwie, a także określić datę obowiązku wymiany przestarzałych urządzeń.

"Nasze badania wskazują, że bez takiego ogólnowojewódzkiego podejścia nic się lokalnie w jakości powietrza nie zmieni" - podkreślili sygnatariusze apelu. Jak zaznaczyli, problem smogu dotyczy nie tylko dużych miast w Małopolsce, ale także wsi, a tam nie montuje się stacji pomiaru jakości powietrza.

Wicemarszałek Kozak zapowiedział, że władze województwa zajmą się uchwałą antysmogową dla całego regionu najszybciej, jak będzie to możliwe, ale obecnie prace takie blokują przede wszystkim ograniczenia finansowe. Koszty generuje przede wszystkim konieczność dopłat do wymiany około 160 tysięcy starych pieców na nowoczesne, spełniające założone normy emisji.

Przypomniał, że gminy już teraz mają możliwość interweniowania i karania mandatami za spalanie w piecach śmieci. Po opracowaniu odpowiednich programów mogą też, wzorem Krakowa, wystąpić do sejmiku województwa o przyjęcie dla nich odpowiednich uchwał antysmogowych.

"W gminach powinny być służby, taka eko-policja sprawdzająca co palimy w piecach - to jest pierwszy krok, aby obniżyć szkodliwe zanieczyszczenie powietrza" - zaznaczył.

Wicemarszałek zapowiedział, że jesienią sejmik zajmie się nowelizacją "Programu ochrony powietrza". Według niego obecnie około 90 małopolskich gmin, które ma zdiagnozowane kłopoty z jakością powietrza aktywnie uczestniczy w pracach mających na celu jego poprawę.

W połowie stycznia tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę wprowadzającą na obszarze Krakwa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 września 2019 r.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na regionalną politykę energetyczną przewidziano 420 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel o uchwałę antysmogową dla całego woj. małopolskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!