Areva: atom, OZE i gaz łupkowy uzupełniają się wzajemnie

Areva: atom, OZE i gaz łupkowy uzupełniają się wzajemnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W obliczu deficytu energii na świecie nie należy przeciwstawiać sobie różnych jej źródeł; energia jądrowa, gaz łupkowy, źródła odnawialne (OZE) wzajemnie się uzupełniają - ocenia prezes francuskiego koncernu Areva Luc Oursel.

Jak powiedział PAP Oursel zarówno energetyka jądrowa, jak i gaz łupkowy mają w Polsce szansę rozwoju. - Za pytaniem o gaz łupkowy w Polsce kryje się przede wszystkim pytanie o politykę energetyczną. Uważam, że to do rządu należy określenie tej polityki i podjęcie decyzji - podkreślił.

Oursel zwrócił też uwagę, na fakt, że warunki ekonomiczne funkcjonowania atomu są dobrze znane i "niezwykle transparentne". "Sądzę, że parametry ekonomiczne programu eksploatacji gazu łupkowego nie są jeszcze tak dobrze znane. Ale na tym również polega polityka energetyczna - żeby umieć oszacować za i przeciw wyboru tej czy innej drogi" - powiedział prezes Arevy. Jego zdaniem, fenomen gazu łupkowego, jaki obserwujemy w Stanach Zjednoczonych jest sytuacją wyjątkową. - My w Arevie nie widzimy zagrożenia dla konkurencyjności energetyki jądrowej ze strony gazu łupkowego - podkreślił.

Zdaniem Oursela nie należy też przeciwstawiać sobie atomu i OZE. - Energetyka jądrowa najnowszej generacji jest droższa niż instalacje starszych generacji ponieważ jest bezpieczniejsza. Ale z projektu na projekt te koszty maleją. Koszty energii ze źródeł odnawialnych są wszędzie wysokie i nawet, jeśli spadają tam, gdzie zadziała efekt serii, to i tak pozostają znacznie wyższe niż koszty energetyki jądrowej - powiedział.

Wskazał również, że charakterystyczną cechą OZE jest czasowość ich działania. - Mimo to uważamy, że jest miejsce dla obu tych energii i że nie należy ich sobie przeciwstawiać. Energetyka jądrowa najpierw, jako źródło pokrywające podstawowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, potem źródła odnawialne jako zasoby lokalne, które uzupełniają tę produkcję - ocenił Oursel.

Zwrócił uwagę, że Areva równolegle rozwija działalność na obu polach. - W 2012 r. odnotowaliśmy 10-procentowy wzrost zamówień w branży jądrowej, w tym samym roku Areva wygenerowała prawie 600 mln euro przychodów ze źródeł odnawialnych, choć jeszcze pięć lat temu te przychody wynosiły zero. W obu tych segmentach mamy wzrost i tą tendencję obserwujemy w różnych krajach świata - zaznaczył.

Jak mówił też Luc Oursel, w sektorze OZE Polsce są dwa obszary, które Areva zaczyna eksplorować: morska energetyka wiatrowa (off-shore) oraz biomasa. - Biomasa dlatego, że dysponujemy technologią zwaną toryfikacją (piroliza biomasy, produktem jest jednorodny materiał o wysokiej kaloryczności - PAP) umożliwiającą produkcję paliwa, które nazywamy "zielonym węglem+", które może być stosowane zarówno w elektrowni na biomasę, jak i w elektrowni węglowej. Tę technologię chcemy zacząć popularyzować w Polsce - powiedział.

Oursel zaznaczył, że Areva zawsze rozwija takie projekty we współpracy z partnerami lokalnymi, którzy np. dobrze znają miejscowy rynek i takich partnerów poszukuje. - Choć obecnie w Polsce nie ma jeszcze na tych polach szerokiej działalności, Polska stanie się dla nas w przyszłości rynkiem energii odnawialnych - stwierdził prezes francuskiego koncernu.

Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów oraz najważniejszych elementów elektrowni jądrowych, wydobyciem uranu oraz przeróbką zużytego paliwa jądrowego. Koncern ma oddział zajmujący się energią odnawialną - produkuje m.in. turbiny wiatrowe i elektrownie słoneczne. Areva wystartuje w przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej, oferując reaktor EPR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Areva: atom, OZE i gaz łupkowy uzupełniają się wzajemnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!