XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Areva i Polimex chcą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej

Areva i Polimex chcą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Areva i Polimex Mostostal podpisały porozumienie o współpracy w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowali przedstawiciele Arevy na czwartkowej konferencji prasowej.

Współpraca dotyczy budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz rozwoju łańcucha dostaw w tym zakresie. Szczegółowy zakres współpracy między firmami będzie wynikał z kolejnych etapów kwalifikacji i rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Adam Rozwadowski, dyrektor Areva w Polsce, poinformował, że planowane są kolejne porozumienia tego typu z innymi polskimi firmami.

"Przy budowie elektrowni jądrowych staramy się opierać na partnerstwach lokalnych. Pracujemy nad rozszerzeniem polskiej bazy przemysłowej, spotykamy się z firmami, zamierzamy stworzyć mapę kompetencji w Polsce" - powiedział na konferencji Rozwadowski.

Poinformował, że Areva współpracuje już z kilkoma polskimi przedsiębiorstwami: Energomontażem Północ z grupy Polimex-Mostostal, Elektrobudową, KMW Engineering i firmą Polbau.

"Nasze doświadczenia ze współpracy z polskimi firmami są dobre. Rozglądamy się za spółkami w branży budowlanej, przyglądamy się dostawcom elementów mechanicznych. Jesteśmy też przekonani, że polskie firmy mogą uczestniczyć także w projektowaniu naszych instalacji" - powiedział Luc Oursel, wiceprezes Arevy.

Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych, o mocy 3.000 MW każda. Pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2020 roku. Na inwestora rząd wybrał Polską Grupę Energetyczną.

Areva ubiega się o ten kontrakt.

Zdaniem Oursela, termin oddania pierwszego bloku w 2020 roku jest realny pod względem technicznym.

"Zajmujemy się częścią przemysłową i w naszej ocenie termin 2020 roku jest realistyczny. Pozostają jeszcze jednak kwestie instytucjonalne, związane z prawem, na temat których ciężko nam się wypowiadać" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że aby zdążyć do 2020 roku technologia dla bloku powinna zostać wybrana w 2012-13 roku.

Areva jest dostawcą technologii jądrowej EPR. Obecnie budowane są cztery bloki w tej technologii. Przedstawiciele spółki przekonują, że jest ona bezpieczna.

"Przeprowadziliśmy już analizy, jak zachowałby się EPR przy takiej katastrofie jak w Japonii. Uważamy, że dzięki wszystkim wprowadzony zabezpieczeniom wytrzymałby takie wydarzenia jak w Fukushimie" - powiedział Oursel, wskazując, że ta technologia zakłada m.in. rozwinięty system awaryjnego zasilania w energię elektryczną.

Wiceprezes francuskiego koncernu poinformował też, że spółka proponuje firmom energetycznym, operatorom elektrowni jądrowych, objęcie udziałów w jej kopalniach uranu w zamian za bezpieczeństwo dostaw.

Areva powstała w 2001 roku z połączenia kilku firm francuskich o profilu jądrowym. Posiada technologie na całym cyklu paliwa jądrowego: od kopalni uranu, poprzez chemię, wzbogacanie i produkcje paliwa, konstrukcję reaktorów, przetwarzanie zużytego paliwa i gospodarkę odpadami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Areva i Polimex chcą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!