Atomowe elektrownie konieczne dla rozwoju Polski

Atomowe elektrownie konieczne dla rozwoju Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt specjalnej ustawy mający ułatwić w Polsce budowę elektrowni atomowych zaproponował we wtorek w Sejmie Klub Parlamentarny PO. Wg posłów Platformy wspieranie energetyki jądrowej jest warunkiem rozwoju gospodarczego Polski i rozwój tego sektora powinien odbywać się ponad podziałami politycznymi.

Obecnie regulacje dotyczące energetyki jądrowej są rozproszone w wielu ustawach, a decyzje w sprawie budowy elektrowni zależą od decyzji wielu urzędów. Nie pozwala to na sprawne przeprowadzenie inwestycji. Specjalna ustawa ma określać wszystkie etapy budowy siłowni atomowej, począwszy od lokalizacji, poprzez projektowanie aż po zasady eksploatowania. Zdaniem przedstawicieli PO konieczne jest skrócenie i uproszczenie wszelkich procedur w sytuacji,gdy brakuje precyzyjnych uregulowań w polskim ustawodawstwie.

- W najbliższym sąsiedztwie Polski, czyli obwodzie kaliningradzkim ma powstać elektrownia z dwoma reaktorami o mocy 2400 MW. Rosjanie nie ukrywają, że projektują ją z myślą o eksporcie energii do Polski. Najwyższy czas, abyśmy przestali się obawiać energetyki jądrowej skoro takie elektrownie działają w najbliższym sąsiedztwie Polski - powiedział Tomasz Misiak, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej na specjalnej konferencji poświęconej najnowszemu projektowi ustawy energetycznej, która ułatwić ma proces budowy siłowni atomowych.

Dzięki nowej ustawie jedna administracyjna Decyzja Zasadnicza umożliwiałaby inwestorom rozwój infrastruktury produkcyjnej, a także przesyłowej. Przykładowy koszt stworzenia elektrowni atomowej w Polsce parlamentarzyści określili na 3 mld euro, w przypadku zastosowania reaktora o mocy do 1500 MW.

- Za taką cenę Polska uzyskała źródło energii o koszcie wytworzenia o połowę mniejszym od energii węglowej i o 40 proc. od energii gazowej - tłumaczy senator Tomasz Misiak. Przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej zwrócił uwagę, że Polska to wyspa na morzu energetyki jądrowej wprowadzane przez sąsiednie kraje.

- W promieniu 310 km od Polski działa 10 elektrowni atomowych, wykorzystujących 26 reaktorów o łącznej mocy prawie 18 GW - dodaje senator Misiak.

Według posła Andrzej Czerwińskiego, wiceprzewodniczącego Klubu PO przy sprzyjającym klimacie politycznym, ustawa może być przyjęta w ciągu roku, w niesprzyjających okolicznościach zajmie to 2 lata. Senator Misiak sugeruje, że wzorem państw zachodnich nie można uzależniać jej przyjęcia od ogólnonarodowych referendów.

- Na pytanie, czy chcesz mieć prąd, ludzie odpowiedzą, że chcą – uważa senator Misiak. Przedstawiciele Platformy deklarują, że projekt ustawy chcą konsultować ze wszystkimi partiami obecnymi w Sejmie. Zakończenie przygotowań oraz konsultacje z ekspertami założeń ustawy, a następnie jej projektu PO przewiduje do końca roku. Równocześnie miałby zostać powołany przez rząd pełnomocnika ds. rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Atomowe elektrownie konieczne dla rozwoju Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!