PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bardzo dobry rok Polenergii

Autor: WNP.PL (DM)
17-02-2016 21:34
Bardzo dobry rok Polenergii
Fot. PTWP

Polenergia odnotowała w 2015 roku znaczącą poprawę wszystkich kluczowych wskaźników finansowych. Skorygowany zysk netto wzrósł rok do roku o 46 proc. i wyniósł 79,2 mln zł.

EBITDA na wyniku skorygowanym wzrosła rok do roku o 32 proc. do poziomu 222,9 mln PLN. Spółka przekroczyła prognozy wykonania skorygowanych EBITDA i zysku netto o 9 proc. Kolejny rok wzrostu to głównie efekt konsekwentnej polityki rozbudowy mocy produkcyjnych i bardzo dobrych wyników operacyjnych pomimo trudnej sytuacji rynkowej.

Do poprawy wskaźników Polenergii w 2015 roku przyczynił się przede wszystkim wzrost w segmencie energetyki wiatrowej, który na poziomie EBITDA wzrósł o 57,3 mln zł, a w samym tylko czwartym kwartale ubiegłego roku o 12,8 mln zł. Wynikał on z rozbudowy mocy produkcyjnych oraz wysokiej produktywności.

2015 był pełnym rokiem funkcjonowania nowych farm wiatrowych uruchomionych w drugim półroczu 2014 roku – FW Gawłowice (48,3 MW) i FW Rajgród (25,3 MW). W trzecim kwartale 2015 roku spółka oddała do użytku farmę wiatrową o mocy 36,8 MW w Skurpiach, którą następnie rozbudowano – wraz z farmą w Gawłowicach – w czwartym kwartale ubiegłego roku. Moc każdej z farm powiększona została o 6,9 MW.Ponadto w grudniu 2015 roku zakończono budowę FW Mycielin o mocy 48 MW.

- Bardzo dobre wyniki po raz kolejny dowodzą, że nasza strategia oparta na stabilnych fundamentach oraz konsekwencja w działaniu pozwalają na optymalne wykorzystanie potencjału spółki. W najbliższych kwartałach pozytywny wpływ na wyniki generowane przez Polenergię w segmencie wiatrowym będzie miało oddanie do użytku farmy wiatrowej w Mycielinie, która została uruchomiona w grudnia 2015 i w lutym tego roku uzyskała pozwolenie na użytkowanie, a także pełen okres operacji farmy wiatrowej Skurpie. Ponadto jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do udziału w pierwszej aukcji, w której planujemy wystawić 279 MW.Najwięcej spośród rynkowych graczy - podkreśla Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii.

Segment energetyki konwencjonalnej, w głównej mierze dzięki Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (ENS), z roku na rok notuje bardzo stabilne i przewidywalne wyniki. W sierpniu ubiegłego roku, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna przeprowadziła pierwsze w Polsce, systemowe uruchomienie węglowego bloku Elektrowni Połaniec poprzez zasilanie bezpośrednią linią z ENS i utworzenie wyspy z Krajowego Systemu Energetycznego.Powodzenie tego pilotażowego projektu pokazuje rolę, jaką ENS może odgrywać w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w południowej Polsce

W raportowanym okresie również segmenty obrotu, biomasy i dystrybucji zanotowały stabilny poziom wyników z coraz bardziej znaczącą rolą segmentu Obrotu. Było to możliwe dzięki efektywnej optymalizacji przychodów w grupie i zabezpieczeniu pozycji na wymagającym rynku zielonych certyfikatów w 2015 roku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


61 726 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 234 735 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 744 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP