PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będą harmonogramy przyłączania do sieci?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
06-02-2013 17:21
Będą harmonogramy przyłączania do sieci?
Fot. Andrzej Wawok

- W trakcie prac podkomisji nadzwyczajnej Komisji Gospodarki nad projektem nowelizacji prawa energetycznego Ministerstwo Gospodarki wniosło o wprowadzenie poprawki mówiącej, że umowa o przyłączenie ma zawierać również harmonogram przyłączenia - mówi mecenas Katarzyna Zalewska-Wojtuś, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Podczas prac nad poselskim projektem nowelizacji prawa energetycznego - druk nr 946 - została zgłoszona poprawka przewidująca, o ile dobrze zrozumiałem, wprowadzenie do umów przyłączeniowych harmonogramu realizacji przyłączeń. O co chodzi w tej poprawce?
- W trakcie prac podkomisji nadzwyczajnej Komisji Gospodarki nad projektem nowelizacji prawa energetycznego Ministerstwo Gospodarki wniosło o wprowadzenie poprawki mówiącej, że umowa o przyłączenie ma zawierać również harmonogram przyłączenia. W efekcie podczas posiedzenia podkomisji dyskusja toczyła się wokół tego, czy ten harmonogram ma być elementem umowy przyłączeniowej, ale też wokół projektu przepisu przejściowego, który też zaproponowało Ministerstwo Gospodarki, a który mówi o tym, żeby do umów przyłączeniowych, które zostały podpisane przed wejściem w życie procedowanej zmiany prawa energetycznego, ale nie zostały do tego momentu zrealizowane, wprowadzić te harmonogramy przyłączeń.

Ten proponowany przepis przejściowy mówi też, że w przypadku braku porozumienia stron umowy przyłączeniowej w sprawie wprowadzenia do niej harmonogramu przyłączenia w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, każda ze stron ma mieć prawo do odstąpienia od umowy.

Jakie jest uzasadnienie Ministerstwa Gospodarki dla proponowanej zmiany?

- W samym dokumencie z poprawkami Ministerstwa Gospodarki nie zamieszczono pisemnego uzasadnienia do tych propozycji, jednak jak się wydaje przepis ten ma na celu uporządkowanie sytuacji, w której pomimo zawartych umów o przyłączenie, inwestycje - głównie w zakresie budowy źródeł wytwórczych - nie są realizowane, blokując dostępne moce przyłączeniowe i uniemożliwiając innym zainteresowanym uzyskanie warunków przyłączenia do sieci.

Podkomisja nadzwyczajna Komisji Gospodarki przyjęła tę poprawkę przewidującą wprowadzenie do umów przyłączeniowych harmonogramu realizacji przyłączeń, czy nie?

- Podkomisja nadzwyczajna Komisji Gospodarki przyjęła poprawkę przewidującą wprowadzenie do umów przyłączeniowych harmonogramu realizacji przyłączeń, ale niewykluczone, że do sprawy wróci jeszcze Komisja Gospodarki. Podkomisja przyjęła bowiem kilka poprawek z zastrzeżeniem, że będą jeszcze przedmiotem obrad samej Komisji Gospodarki. Do takich poprawek należy na przykład zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki obowiązek wprowadzenia inteligentnego opomiarowania w Polsce, a w tym wyposażenia do 2020 roku w inteligentne liczniki 80 proc. odbiorców energii elektrycznej.

Przeciwko wprowadzeniu tego obowiązku przy okazji nowelizacji prawa energetycznego oponował zdecydowanie przedstawiciel Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, co świadczy, że także podczas prac Komisji Gospodarki wolno się spodziewać długich dyskusji nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Zwłaszcza, że w porównaniu z wersją pierwotną, projekt ten znacznie się rozrósł wskutek poprawek zgłoszonych podczas prac podkomisji.

Rozmawiał Ireneusz Chojnacki

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP