Bełchatów: miliony z UE na budowę instalacji do wychwytywania CO2

Bełchatów: miliony z UE na budowę instalacji do wychwytywania CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

180 mln euro dofinansowania, które z UE otrzyma elektrownia w Bełchatowie, będą przeznaczone na budowę proekologicznej instalacji do wychwytywania, transportu i magazynowania CO2 na powstającym właśnie nowym bloku energetycznym - poinformował w piątek PAP rzecznik elektrowni Jacek Michel.

W piątek premier Donald Tusk potwierdził w Brukseli, że przywódcy unijnych państw osiągnęli na szczycie porozumienie w sprawie listy i finansowania projektów objętych planem pobudzenia unijnej gospodarki wartości 5 mld euro, na którym Polska może zyskać ok. 330 mln euro (netto).

Zdecydowana większość tych projektów dotyczy energetyki, na które KE chce wydać 3,98 mld euro, w tym m.in. 180 mln euro na elektrownię w Bełchatowie oraz 80 mln euro na terminal gazowy LNG w Świnoujściu. Reszta, czyli 1,02 mld euro, ma być przeznaczona na rozwój internetu szerokopasmowego na obszarach wiejskich w UE i nowe wyzwania w rolnictwie.

Aprobując plan, przywódcy zastrzegli, że środki muszą być wydane do końca 2010 roku.

"Od początku wiedzieliśmy na co będą te pieniądze przeznaczone. Niestety, koszt takiej instalacji wynosi 500 mln euro, więc resztę pieniędzy musimy zdobyć we własnym zakresie" - powiedział rzecznik. Przypomniał jednak, że jeszcze na początku tego roku mówiło się, iż bełchatowski projekt otrzyma 250 mln euro dofinansowania.

Odnosząc się do terminu, w którym pieniądze mają być wydane, rzecznik bełchatowskiej elektrowni powiedział, "że zostało bardzo mało czasu". Przypomniał jednak, że budowa nowego bloku ma być zakończona pod koniec 2010 roku.

Budowany od maja 2007 roku blok energetyczny o mocy 833 megawatów będzie największym i najnowocześniejszym w Polsce. Energia wytworzona przez nowy blok będzie w stanie zaspokoić potrzeby miasta wielkości Warszawy. Roczne zużycie węgla brunatnego ma wynieść 6,8 mln t. Węgiel dostarczany będzie z odkrywek kopalni w Bełchatowie.

Bełchatowska elektrownia jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 4440 MW. Roczna produkcja energii stanowi ponad 20 proc. produkcji krajowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bełchatów: miliony z UE na budowę instalacji do wychwytywania CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!