PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez derogacji polskie firmy energetyczne stracą na konkurencyjności

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
22-08-2011 18:35
Bez derogacji polskie firmy energetyczne stracą na konkurencyjności

Dzięki skorzystaniu z derogacji, polskie spółki będą w stanie obniżyć przeciętne koszty emisji do około 13-14 euro za MWh w okresie 2013-2020 - mówi Jarosław Wajer, partner w Ernst & Young

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Przy braku derogacji polskie firmy stracą na konkurencyjności, gdyż mają około dwa razy większe obciążenie kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w przeliczeniu na MWh niż analizowane firmy zagraniczne. Nawet w scenariuszu, gdy polskie firmy otrzymują bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 to i tak średni koszt zakupu uprawnień w przeliczeniu na MWh w latach 2013 - 2020 jest najwyższy w przypadku spółek PGE i Tauron. Różnice w kosztach nie są już jednak tak znaczące - mówi Jarosław Wajer, partner w dziale Doradztwa Biznesowego Ernst & Young.

Projekt wniosku o przyznanie Polsce darmowych uprawnień do emisji CO2 dla energetyki na lata 2013-2019 zawiera ocenę wpływu przyznania tych uprawnień na zakłócenie konkurencji na rynku międzynarodowym. Jak zważywszy koszty CO2 na tle konkurencji zagranicznej wyglądają PGE i Tauron Polska Energia ujęte w opracowaniu?
- Przy szacowaniu wpływu kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 na koszt produkowanej energii elektrycznej uwzględniliśmy strukturę paliwową produkcji przykładowych spółek energetycznych, a w tym PGE, Tauron, RWE, E.ON, CEZ i Vattenfall z 2010 roku. Założyliśmy dodatkowo, że zagraniczne koncerny kupują 100 proc. uprawnień, a polskie korzystają z derogacji. Przy braku derogacji polskie firmy stracą na konkurencyjności, gdyż mają około dwa razy większe obciążenie kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w przeliczeniu na MWh niż analizowane firmy zagraniczne. Nawet w scenariuszu, gdy polskie firmy otrzymują bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 to i tak średni koszt zakupu uprawnień w przeliczeniu na MWh w latach 2013 – 2020 jest najwyższy w przypadku spółek PGE i Tauron. Różnice w kosztach nie są już jednak tak znaczące. Z uwagi na malejącą liczbę darmowych uprawnień, otrzymywaną w latach 2013 - 2020, różnice w obciążeniu kosztami CO2 w poszczególnych latach zmieniają się. Dla przykładu w samym 2013 roku, po uwzględnieniu derogacji, spółka RWE będzie miała koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 nawet wyższe od polskich spółek energetycznych. Podobnie sprawa się ma z czeskim koncernem CEZ. Należy jednak pamiętać, że Republika Czeska także może skorzystać z prawa do derogacji.

Bez derogacji CO2 międzynarodowa pozycja konkurencyjna Taurona i PGE w wytwarzaniu wyglądałaby bardzo źle?

- To oczywiście zależy w dużej mierze od przyszłych cen uprawnień do emisji CO2. Jeśli cena uprawnień ukształtuje się na poziomie 20 euro za tonę, to polskie spółki poniosłyby dodatkowy koszt w wysokości około 20 euro za MWh, podczas gdy E.ON czy Vattenfall poniżej 10 euro/MWh. W strukturze wytwarzania RWE oraz CEZu także dominuje węgiel, co powoduje że te spółki zwiększyłyby swoje koszty produkcji o odpowiednio 13 i 11 euro za MWh. Dzięki skorzystaniu z derogacji, polskie spółki będą w stanie obniżyć przeciętne koszty emisji do około 13-14 euro za MWh w okresie 2013-2020. Jeśli spojrzymy na sam rok 2013, to jest rok w którym zgodnie z zasadami derogacji PGE i Tauron otrzymają największą ilość darmowych uprawnień, ich dodatkowe koszty emisji wzrosną o niecałe 8 euro za MWh. Różnice będą odpowiednio wyższe, przy wyższej cenie uprawnienia do emisji CO2. Pamiętajmy, że są to uproszczone szacunki, zakładające stałą w czasie strukturę wytwarzania energii elektrycznej. Koncerny z całą pewnością będą się dostosowywały do warunków rynkowych, co oznacza że struktura paliw będzie się zmieniała – zapewne na niekorzyść węgla.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP