PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez podatku od nieruchomości od paneli fotowoltaicznych

Autor: wnp.pl (DC)
28-07-2014 11:23
Bez podatku od nieruchomości od paneli fotowoltaicznych
Fot. Fotolia

Pojawiła się bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących farmy solarne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł, że panele fotowoltaiczne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - mówi Aleksander Jarosz, doradca podatkowy i menedżer w firmie doradczej PwC.

- Ma to znaczenie przede wszystkim dla producentów energii solarnej i wiatrowej oraz przedsiębiorstw planujących inwestycje w tych obszarach. Przedsiębiorcy, którzy opodatkowywali całe urządzenia, mają bowiem obecnie solidne podstawy do tego aby wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku. Z kolei inwestorzy planujący budowę takich obiektów zyskują mocniejsze argumenty, aby w swoich perspektywach finansowych uwzględnić mniejsze obciążenie podatkowe - dodaje Aleksander Jarosz.
Jego zdaniem zadowoleni powinni być również przedsiębiorcy produkujący energię wiatrową, gdyż sąd odniósł się w swoim wyroku również do elektrowni wiatrowych, jako obiektów podlegających analogicznym zasadom opodatkowania.

Warto tu przypomnieć, że zasady naliczania obciążeń podatkowych w przypadku elektrowni solarnych od pewnego czasu budziły spore wątpliwości. Całe zamieszanie wynika z niejasnej definicji budowli podlegającej opodatkowaniu, zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Aleksander Jarosz wskazuje, że pomimo tego, że już 3 lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że urządzenia techniczne, co do zasady, nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lokalne organy podatkowe w zdecydowanej większości nadal nakazywały przedsiębiorcom opodatkowywanie takich obiektów w całości. Spór toczył się o znaczne pieniądze, bowiem podatek od budowli wymierzany jest od ich wartości (w zdecydowanej większości przypadków wynosi on 2 proc.). Im więcej podatnik wydał zatem na nabycie oraz montaż danego urządzenia, tym większe obciążenie musiał ponosić.

- Niekorzystne orzecznictwo nie ominęło producentów energii odnawialnej - zanim fiskus zabrał się za elektrownie solarne, wcześniej w podobny sposób potraktował elektrownie wiatrowe. W tamtej sytuacji zresztą również poniósł przed sądami sromotną klęskę, co raczej nie sprawiło niespodzianki w związku z dość jednoznacznie (korzystnie dla przedsiębiorców) brzmiącym przepisem - przypomina Aleksander Jarosz.

Jak dodaje, w przypadku paneli fotowoltaicznych sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Zdaniem przedsiębiorców opodatkowaniu powinny podlegać wyłącznie części budowlane paneli (np. fundamenty, kotwy itd.), zaś według fiskusa - całe urządzenie. Sąd po długotrwałym sporze (trwającym ponad 1,5 roku) w wyroku z 13 czerwca 2014 r. (sygn. akt I SA/Op 327/14) przyznał rację tym pierwszym, stwierdzając, że ogniwa nie mają nic wspólnego z obiektami budowlanymi ani z urządzeniami budowlanymi, co mogłoby skutkować ich opodatkowaniem. Podatek trzeba co prawda zapłacić od części budowlanych, jednak jego wysokość jest niewspółmiernie mniejsza od podatku, który obciążałby całe urządzenie.

- Wyrok jest jednak ważny dla wszystkich przedsiębiorców działających w branży energetycznej (i nie tylko), bowiem stanowi on kolejne potwierdzenie, że urządzenia techniczne nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Dla podatników wykorzystujących w swojej działalności takie urządzenia oznaczać to może spore oszczędności - podkreśla Aleksander Jarosz.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP