BGK rozważa finansowanie sześciu projektów energetycznych

BGK rozważa finansowanie sześciu projektów energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bank Gospodarstwa Krajowego analizuje finansowanie co najmniej sześciu projektów energetycznych na kwotę ok. 2,7 mld zł - zapowiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Dodał, że w ubiegłym roku bank podjął decyzję w sprawie finansowania inwestycji energetycznych na sumę 1,8 mld zł. Wyjaśnił, że chodziło m.in. o przedsięwzięcia Tauronu i PGE.

Ocena opłacalności budowy bloków energetycznych i sposoby jej wsparcia - to główne tematy poniedziałkowej konferencji w PAP zatytułowanej "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej".

Podczas debaty w PAP "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej" Kacprzyk mówił, że bank jest recenzentem weryfikującym, czy dany projekt energetyczny jest opłacalny. Zaznaczył jednak, że głównym recenzentem w tym zakresie jest zarząd spółki, podejmujący decyzję inwestycyjną i szukający finansowania.

"Rolą takiego banku jak BGK jest zapewnienie możliwie długoterminowego finansowania po to, by inwestycja mogła być zrealizowana +bez napięć+" - podkreślił. Zapewnił, że BGK jest przygotowany do długookresowego finansowania tego typu przedsięwzięć. "Nieadekwatnym byłoby udzielanie finansowania na przykład 10 czy 15-letniego do transakcji, która wymaga 30-letniego finansowania" - powiedział Kacprzyk. Zwrócił jednak uwagę, że finansowanie dłużne stanowi tylko część nakładów inwestycyjnych.

Uczestnicy debaty odnieśli się też do środowej propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej 40-proc. celu redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. Komisja zaproponowała też europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc.

Prof. Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej Władysław Mielczarski ocenił, że "wysokie cele klimatyczne, czyli głęboka redukcja emisji, jest bardzo pozytywna dla polskiej gospodarki". Wskazał, że w Europie to nasz kraj ma największy potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla.

"Nie chodzi o poziom celu ostatecznego, czyli poziom 40 proc., tylko o wpływ, albo o konsekwencje na poziomy cen CO2 i później cen energii elektrycznej z punktu widzenia biznesu, który dzisiaj zarabia na cenach energii elektrycznej; ale także z punktu widzenia akceptowalności tego poziomu cen przez konsumenta" - powiedział z kolei prezes PGE Marek Woszczyk.

Woszczyk zwrócił uwagę, że KE widzi problem w utrzymaniu konkurencyjności gospodarki unijnej w relacji do innych gospodarek. "Pytanie, jak efektywnie Komisja w nowym rozdaniu będzie potrafiła zarządzać tego typu wyzwaniami" - dodał.

Według wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego to, co proponuje KE jest "bardzo niebezpieczną drogą w nieznane, szczególnie dla gospodarek, które +gonią+ i są w procesie wielkich wyzwań inwestycyjnych".

"Cieszę się, że 1 lipca zaczyna się prezydencja włoska (w Unii Europejskiej - PAP), która akcentuje wolny rynek i stawia na poważną reindustrializację. Możemy w ramach tej prezydencji zakotwiczyć element energii jako kluczowy do debaty i rozstrzygnięć w pracach Komisji Europejskiej nowej kadencji oraz w pracach Parlamentu Europejskiego" - podkreślił. Zaznaczył jednak, że nie będzie to łatwe, bo wewnątrz UE występują różnice dotyczące zasadniczych interesów.

Zapewnił, że Polska w dalszym ciągu będzie krajem energetyki węglowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BGK rozważa finansowanie sześciu projektów energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!