Białoruś/ Wicepremier: budujemy najbezpieczniejszą elektrownię atomową

Białoruś/ Wicepremier: budujemy najbezpieczniejszą elektrownię atomową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

„Budujemy najsolidniejszą i najbezpieczniejszą elektrownię” - oświadczył we wtorek wicepremier Uładzimir Siamaszka. Białoruskie władze planują we wrześniu zakończyć raport o stress testach obiektu i przekazać go Komisji Europejskiej.

Siamaszka zapewnił, że projekt budowanej pod Ostrowcem białoruskiej elektrowni spełnia wszystkie międzynarodowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa, w tym wymogi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i Światowego Stowarzyszenia Operatorów Elektrowni Atomowych (ang. WANO - World Association of Nuclear Operators).

Wicepremier wystąpił we wtorek na odbywającej się w Mińsku międzynarodowej konferencji WANO.

Jak powiedział Siamaszka cytowany przez agencję BiełTA, we wrześniu raport o stress testach (testach odpornościowych) otrzyma od władz w Mińsku Komisja Europejska.

"Gosatomnadzor (państwowy regulator ds. bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, działający w strukturach Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych - PAP) wraz z Instytutem Badań Energetycznych i Jądrowych +Sosny+ przy Narodowej Akademii Nauk Białorusi przygotowują obecnie narodowy raport dotyczący wyników stress testów elektrowni. We wrześniu powinniśmy go zakończyć i z własnej inicjatywy przekażemy go Komisji Europejskiej. Dla członków UE - przekazanie takiej informacji do KE to obowiązek, my moglibyśmy go nie przekazywać. Ale, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy to zrobić" - oznajmił Siamaszka.

Siamaszka mówił również o tym, że bezpieczeństwo było głównym priorytetem w procesie wyboru projektu elektrowni atomowej. "Przeprowadziliśmy konsultacje z wieloma czołowymi przedsiębiorstwami na świecie, z wieloma krajami, mnie osobiście zajęło to półtora roku. Ostatecznie wybraliśmy projekt rosyjski, który jest najnowocześniejszy" - oświadczył przedstawiciel białoruskiego rządu.

W piątek wiceminister energetyki Michaił Michadziuk mówił mediom, że o wyborze rosyjskiego podwykonawcy - Rosatomu - zadecydowały "nowoczesne technologie i obietnica (rosyjskiego - PAP) kredytu państwowego na realizację tego projektu".

Siamaszka podkreślił, że Białoruś aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak MAEA i WANO. "Żeby uspokoić opinię publiczną, przede wszystkim sąsiadów, wypełniamy wszystkie przepisy i rekomendacje MAEA, konwencji z Espoo itd." - zapewnił.

Obecny w Mińsku przewodniczący WANO Jacques Regaldo oświadczył, że przedstawiciele tej organizacji w ramach "partnerskiej inspekcji sprawdzą elektrownię przed pierwszym załadunkiem paliwa i przed uruchomieniem", które jest planowane na 2019 r.

Wizyta uczestniczących w konferencji przedstawicieli WANO jest również zaplanowana w ramach obecnego pobytu na Białorusi i odbędzie się 1 czerwca.

Konferencja WANO odbywa się w Mińsku w dniach 30 maja-1 czerwca. Jak informuje BiełTA, jej celem jest wymiana doświadczeniami wśród operatorów na rzecz zwiększania bezpieczeństwa elektrowni. Białoruś przystąpiła do WANO w ubiegłym roku.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 r., jednak plany te skorygowano i pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś/ Wicepremier: budujemy najbezpieczniejszą elektrownię atomową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!