Błędny kurs na atom

Błędny kurs na atom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od ponad 30 lat energia jądrowa znajduje się w odwrocie, a mimo to systematycznie pojawiają się coraz to nowe, entuzjastyczne zapowiedzi renesansu tego sektora. Kolejne "odrodzenia atomu" kończą się jednak na szumnych, a następnie niespełnionych obietnicach

Atom ma zapewnić nam tanią energię, być złotym środkiem w realizacji celów strategicznych - zagwarantować uniezależnienie od niepewnych dostawców paliw kopalnych i odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami środowiska naturalnego - ochronić nas przed ociepleniem klimatu. Na świecie budowanych jest obecnie 29 elektrowni jądrowych, co zaledwie w połowie pokryje zapotrzebowanie wynikające z konieczności wymiany starych, kończących już swój żywot reaktorów. Skoro budowane elektrownie nie zwiększą w skali światowej poziomu produkcji energii atomowej, zatem ogłaszone przez zwolenników energii jądrowej "odrodzenie atomu" musiałoby oznaczać nowe zamówienia oparte na nowoczesnych projektach spełniających dzisiejsze standardy bezpieczeństwa - pisze w "Gazecie Wyborczej" prof. Steve Thomas wykładowca w Szkole Biznesu Uniwersytetu w Greenwich (Wielka Brytania).

Jak pisze Thomas, jeżeli przyjrzymy się budowanym obecnie elektrowniom, zobaczymy przede wszystkim przestarzałe projekty (realizowane notabene w krajach, które wymieniane są także często w kontekście rozprzestrzeniania broni jądrowej). Jest wśród nich wiele reaktorów według projektów rosyjskich zamówionych często ponad 20 lat temu, elektrownie indyjskie budowane w oparciu o plany kanadyjskie z lat 60. ubiegłego wieku oraz chińskie oparte na 35-letnich koncepcjach francuskich. Lista zamówień zawiera też reaktory w Iranie i Pakistanie.

Na Zachodzie zamówiono dotychczas tylko dwie elektrownie według najnowszych projektów, z czego fińska elektrownia jądrowa jest obecnie w budowie, zaś we Francji prace nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Jeżeli budowa elektrowni jądrowych opartych na owych "nowoczesnych" projektach jest tak tania i wydajna, jak przekonują nas ich orędownicy, to dlaczego tak niewiele ich dotąd zamówiono? - pyta profesor. Jego zdaniem trzeźwa analiza ekonomiczna jasno dowodzi, że podejmowane obecnie próby wskrzeszenia atomu nie przyniosą większych rezultatów niż wszystkie poprzednie: z ekonomicznego punktu widzenia energia jądrowa jest po prostu zbyt droga i zbyt ryzykowna. Czyli nieopłacalna.

Każda następna generacja elektrowni jądrowych okazywała się być realnie znacznie droższa od poprzedniej - podkreśla uczony. Najwyraźniej widać to analizując koszty budowy elektrowni: powszechnie przyjmuje się, że ich spłata (wraz z odsetkami od kredytu zaciągniętego pod budowę) stanowi przynajmniej dwie trzecie kosztu produkowanej przez daną elektrownię energii. Koszty te są zatem kluczowe dla oceny jej konkurencyjności. We wcześniejszych prognozach wieszczących renesans atomu (lata 90. ubiegłego wieku) przedstawiciele przemysłu jądrowego twierdzili, że możliwe jest zbudowanie nowej elektrowni za 1000 USD/kW. Czyli typowa elektrownia jądrowa, o mocy 1000 MW kosztowałaby miliard dolarów.

Żywą reklamą nowych projektów świadczącą nie tylko o ich wyższości, ale i udowadniających, że energia jądrowa ma uzasadnienie ekonomiczne na konkurencyjnych rynkach energii elektrycznej, miała być fińska elektrownia Olkiluoto zamówiona w 2005 r. Przedsięwzięcie to miało kosztować około 3000 USD/kW, zaś dziś - po zaledwie dwóch latach budowy! - wiadomo, że budżet został przekroczony o 50 proc. i jeżeli nawet nie wystąpią już żadne dodatkowe "korekty" budżetu, koszt jej budowy wyniesie ok. 4500 USD/kW. Dodatkowo zaś budowa elektrowni opóźniona jest już w tym momencie o dwa lata w stosunku do harmonogramu.

Nawet uwzględniając inflację występującą w Finlandii w końcu lat 90., a także obecny spadek wartości dolara, i nawet gdyby problemy w Olkiluoto miały się już nie powtórzyć, łatwo stwierdzić, że koszty budowy elektrowni jądrowych w ciągu ostatniej dekady wzrosły znacząco - pisze Thomas.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Błędny kurs na atom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!