Boniek wchodzi w biopaliwa i zieloną energię

Boniek wchodzi w biopaliwa i zieloną energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według informacji "Pulsu Biznesu" najsłynniejszy polski piłkarz Zbigniew Boniek zamierza nie tylko zostać prezesem PZPN, ale także potentatem energetycznym

O Zbigniewie Bońku, legendzie polskiej piłki nożnej, zrobiło się ostatnio głośno w kontekście wyborów na szefa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zupełnie cicho jest natomiast o jego biznesowych projektach. Okazuje się, że dawny reprezentant reprezentacji Polski postanowił sprawdzić się w dwóch sektorach gospodarki: energetyce i biopaliwach.

— Od dawna już myślałem o inwestycjach w energię odnawialną. Mam dwa projekty i zrealizuję je od a do z — zapewnia Zbigniew Boniek.

Jest większościowym udziałowcem spółki Bon Oil (80 proc. udziałów), która będzie produkować estry metylowe (biodiesel), oraz jedynym właścicielem spółki BonWind, która ma wytwarzać energię z wiatru. Jak zapewnia kandydat na szefa PZPN, obie firmy prowadzą zaawansowane prace, by jego plany wcielić życie. Sam Zbigniew Boniek sprawia wrażenie dobrze zorientowanego w arkanach biznesu energetycznego.

— Mamy już pozwolenie na budowę wytwórni estrów metylowych (biodiesla) w rejonie Kędzierzyna–Koźla. Obecnie prowadzimy rozmowy z partnerami branżowymi dla spółki Bon Oil. Nie chcę sam prowadzić tego biznesu, dlatego zamierzam odsprzedać część akcji w Bon Oil. Ile? To kwestia negocjacji — mówi Zbigniew Boniek.

A Bon Oil to ciekawy kąsek dla potencjalnych inwestorów. Ma wytwarzać bowiem 100 tys. ton estrów metylowych rocznie. Byłby więc jednym z największych graczy na krajowym rynku. Dla porównania, orlenowska Trzebinia, lider rynku, produkuje dziś rocznie 100 tys. ton.

W realizacji projektu biopaliwowego słynnemu piłkarzowi pomaga firma General Consulting z Wrocławia, mająca ponad 12,5 proc. akcji w Bon Oil.

— Obecnie pracujemy nad zapewnieniem zewnętrznego finansowania spółce Bon Oil. Powinniśmy tę sprawę zamknąć do końca tego roku. Jeśli tak się stanie, w pierwszym kwartale 2009 r. mogłaby ruszyć budowa wytwórni estrów. Cykl inwestycyjny trwa 14 miesięcy — dodaje Tomasz Mechliński, prezes General Consulting.

General Consulting doradza Zbigniewowi Bońkowi m.in., jak i skąd uzyskać surowiec do produkcji biodiesla i na jakich rynkach ulokować gotowy produkt.

— Surowiec zamierzamy kupować w kraju oraz sprowadzać zza naszej wschodniej granicy, a produkcję lokować na zachodzie Europy — informuje Tomasz Mechliński.

Zbigniew Boniek chce też zaistnieć jako producent energii wiatrowej. Za ten biznes odpowiada spółka Bon Wind.

— W ciągu roku wybudujemy dwie farmy wiatrowe — mówi legenda piłki nożnej.

Na tym jednak nie koniec.

— Pracujemy nad tym projektem od ośmiu miesięcy. Za pięć-sześć lat chcemy mieć kilka takich farm w kraju. Pod część z nich mamy już zapewnione grunty, pod inne dopiero je badamy. Docelowo wytwarzać one będą od 250 do 300 MW energii — informuje Zbigniew Boniek.

Przyznaje jednak, że nie jest to prosty projekt.

— Jesteśmy w fazie sporządzania dokumentacji dotyczącej inwestycji. Chodzi o finansowanie przedsięwzięcia, logistykę czy badania prędkości wiatru — podkreśla Zbigniew Boniek.

Zaznacza, że dla każdej z farm wytwarzających energię z wiatru powstanie oddzielna spółka celowa.

Ani Zbigniew Boniek, ani jego doradcy nie chcą mówić o stronie finansowej obu projektów. Wiadomo, że były piłkarz nie wyklucza także odsprzedaży części udziałów potencjalnym partnerom w BonWind. Jej kapitał zakładowy według stanu z sierpnia 2008 r. wynosił 100 tys. zł. Więcej akcjonariusze włożyli w Bon Oil. Kapitał zakładowy spółki Bon Oil w czerwcu 2008 r. sięgał 1 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boniek wchodzi w biopaliwa i zieloną energię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!