XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Brak przepisów hamulcem mikroukładów kogeneracyjnych

Brak przepisów hamulcem mikroukładów kogeneracyjnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 5 mln sprzedawanych rocznie w Europie konwencjonalnych kotłów grzewczych można by było zastąpić mikroukładami kogeneracyjnymi (ang. micro-combined heat and power, micro-CHP).

Jednakże brak spójnej polityki i przepisów, niestabilne wsparcie rządu i brak inicjatyw na rzecz edukacji konsumentów i wyjaśnianie korzyści płynących z tej technologii, stanowią poważne zagrożenie dla dalszego rozwoju europejskiego rynku micro-CHP.

Warunkiem niezbędnym do pobudzenia rynku jest opracowanie sprzyjających przepisów prawnych, a także wsparcie finansowe oraz szeroka kampania promocyjna – stwierdzają analitycy firmy doradczej Frost & Sullivan w raporcie zatytułowanej „Szanse rozwoju europejskiego rynku micro-CHP.”

Wynika z niej, że największe postępy w promowaniu tej technologii zrobiły Niemcy. Oprócz wznowienia programu dotacji CHP, niemiecki rząd ogłosił, że w 2012 r. przeznaczy 20 mln euro na mikroukłady CHP i miniukłady CHP.

Zdaniem autorów, pewne pozytywne zmiany w zasadach promowania technologii micro-CHP zaobserwowano także w Wielkiej Brytanii. Dania, Włochy, Francja, Polska i Czechy to mniejsze rynki wschodzące.

Zarazem analitycy Frost & Sullivan stwierdzają, że obecnie oferowane i prezentowane korzyści ze stosowania tej technologii są nie wystarczające, jeśli chodzi o pobudzenie masowej komercjalizacji rynku micro-CHP. Dlatego inicjatywę powinni przejąć politycy, zdając sobie sprawę z korzyści, płynących z wykorzystania tej technologii na szerszą skalę, zarówno na poziomie UE, jak i na poziomie regionalnym.

Przyjęta w 2011 roku dyrektywa Komisji Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive, EED) ożywiła sytuację w sektorze kogeneracji. Uczestnicy rynku mają nadzieję, że prowadzone działania prośrodowiskowe, którym towarzyszą wysiłki zmierzające do zbudowania bardziej efektywnej energetycznie gospodarki, przyczynią się do wzrostu rządowego wsparcia dla micro-CHP.

Jednakże największą do tej pory przeszkodą na drodze rozwoju tego sektora jest brak stałego wsparcia rządowego, podkreśla F&S. Wpłynęło to bezpośrednio na poziom inwestycji i spowodowało kryzys zaufania zarówno wśród dotychczasowych, jak i potencjalnych, nowych uczestników rynku. „W zależności od wysokości dostępnych dotacji, nastąpi albo rozwój rynku, albo jego koniec” – ostrzegają analitycy Frost & Sullivan.

Jak widać, w tym przypadku czynnikiem hamującym rozwój tej branży nie tkwi w kwestiach technicznych, lecz w przepisach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak przepisów hamulcem mikroukładów kogeneracyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!