Branża IT stawia na energooszczędność

Branża IT stawia na energooszczędność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko w Stanach Zjednoczonych koszt elektryczności pochłanianej przez komputerowe centra danych przekracza już 8 mld USD rocznie i rośnie skokowo.

Ostatnio gruchnęła w branży wieść, że Google wybiera się na podbój oceanów - pisze "Parkiet". I nie chodzi tu o aplikację, która da możliwość wirtualnej penetracji oceanicznych głębin, analogicznej do Google Earth, dającej możliwość wirtualnych podróży po kontynentach (chociaż gigant podobno pracuje nad taką aplikacją).

Tym razem rzecz dotyczy sprawy jak najbardziej rzeczywistej. Otóż spółka, która zawojowała świat dzięki swojej wyszukiwarce, złożyła w Stanach wniosek patentowy dotyczący platform oceanicznych, mających spełniać jednocześnie funkcję centrum danych, podpiętego do internetu, i elektrowni, która to centrum napędzi.

Pomysł opiera się na generowaniu energii z ruchu fal i jednocześnie chłodzeniu emitujących mnóstwo ciepła serwerów z pomocą oceanicznej wody. Barki, pojedyncze lub łączone w większe grupy, miałyby być zakotwiczone kilka kilometrów od lądu i połączone z nim kablami światłowodowymi.

Gdyby ten futurystyczny - na razie - pomysł udało się zrealizować, korzyści byłyby niepodważalne. Firmie odszedłby problem wyboru lokalizacji, najmu lub budowy nieruchomości pod swoje serwerownie, a prawdopodobnie także zapłaty podatków, jeśli pływające centra stacjonowałyby na wodach eksterytorialnych. Jednak najważniejszą sprawą byłyby oszczędności z mniejszego zużycia energii. To głównie one przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami, związanymi z narażeniem pływających jednostek na huragany czy ataki terrorystyczne.

Dzisiaj każde większe centrum danych, w przypadku Google i innych dużych spółek, potrzebuje rocznie prądu za kilka milionów dolarów. Koszt energii powoli staje się równie istotny jak sprzętu. Jak podaje na swoich stronach internetowych spółka Fujitsu-Siemens, przy cenie serwera wynoszącej 2000 euro, roczny koszt prądu dla niego wynosi około 350 euro.

Tylko w USA, jak wynika z danych firmy analitycznej IDC, spółki z różnych branż zapłaciły w zeszłym roku za prąd dla swoich komputerowych farm ponad 8 mld USD. W 2010 r. rachunek może przewyższyć już 11 mld USD. W skali globalnej są to oczywiście wartości odpowiednio większe.

Te koszty rosną dwutorowo. Z jednej strony same komputery stają się coraz bardziej wydajne i energochłonne, a z drugiej - emitują coraz więcej ciepła, co sprawia, że większą moc muszą mieć instalowane w serwerowniach klimatyzatory. Według danych z 2005 r., już wtedy centra danych konsumowały około 1 proc. światowej elektryczności, około dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej. Zgodnie z prognozami firmy doradczej McKinsey, już w 2020 r. obiekty te mogą przyczyniać się do emisji większej ilości dwutlenku węgla niż cały przemysł lotniczy razem wzięty.

Duże centrum danych jest obciążeniem dla sieci energetycznej, dlatego firmy mają ograniczone możliwości lokalizacji takich obiektów. Często muszą być położone w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni.

Jakkolwiek pomysł Google na pływające centra danych można uznać za rewolucyjny, to i inne firmy też nie próżnują w wymyślaniu nowych pomysłów na oszczędności. Na przykład Microsoft rozważa budowę jednego z centrum danych na mroźnej Syberii, a koncern Sun Microsystem chce oszczędzić 9 mln USD dzięki umiejscowieniu swoich serwerów w opuszczonej kopalni, gdzie do ich chłodzenia można by wykorzystać wody gruntowe.

W branży finansowej z kolei Citigroup zmniejsza liczbę swoich centrów danych do 14 z dotychczasowych 52. Wszystkie mają być zbudowane z poszanowaniem ekologii. Na przykład we Frankfurcie obiekt ma mieć zewnętrzne ściany pokryte rozchodnikiem, specjalną rośliną, która magazynuje w liściach wodę, chroniąc budynek przed promieniami słonecznymi i zmniejszając potrzeby klimatyzacyjne.Sprawdzają się też mniej wyrafinowane rozwiązania, jak choćby przebudowa centrów danych pod kątem lepszego chłodzenia czy redukcja liczby serwerów poprzez ich wirtualizację (czyli uruchomienie na jednym serwerze procesów obsługiwanych wcześniej przez kilka maszyn, z których każda wykorzystywała tylko mały procent swoich możliwości).

Według cytowanego przez dziennik "The Wall Street Journal" szefa koncernu IBM Samuela

Palmisano, w ciągu najbliższych pięciu lat przynajmniej 70 proc. największych światowych firm będzie dokonywać zmian w sposobie działania swoich centrów informatycznych ze względu na rosnące koszty energii i jej coraz większy niedobór.

Sposobem na ograniczenie potrzeb energetycznych są też różne inicjatywy zmierzające do produkcji efektywniejszych serwerów, które będą marnować mniej energii niż obecnie. Zawiązana w zeszłym roku inicjatywa największych spółek z branży IT, m.in. Google, Della, HP, Lenoro i IBM, oraz organizacji ekologicznych ma doprowadzić do produkcji komputerów wykorzystujących 90 proc. dostarczanego im prądu, przy dotychczasowych standardach gwarantujących sprawność rzędu 65 proc. Jak obliczyli uczestnicy tej inicjatywy, gdyby nowe standardy spełniały wszystkie komputery, udałoby się zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych o 54 mln ton rocznie i zaoszczędzić 5,5 mld USD na kosztach elektryczności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża IT stawia na energooszczędność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!