XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bruksela szykuje elektrowstrząsy dla energetyki

Bruksela szykuje elektrowstrząsy dla energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radykalne oddzielenie sieci przesyłowych od produkcji energii, wzmocnienie narodowych regulatorów rynku i blokowanie inwestorów spoza Unii, których działania mogą mieć polityczny kontekst - Komisja Europejska szykuje potężne zmiany w energetyce.

W drugiej połowie września Komisja Europejska ma przedstawić projekt nowych dyrektyw, które zmienią zasady obowiązujące na rynkach energii. "Gazeta Wyborcza" uzyskała kopie pierwszych projektów tych dokumentów.

Już pobieżna lektura wystarczy, by uznać, że europejskie firmy energetyczne - zwłaszcza elektroenergetyczne i gazowe - czeka seria elektrowstrząsów - czytamy w "Gazecie".

Najważniejsza proponowana przez Komisję zmiana to pomysł oddzielenia produkcji energii od jej przesyłu. Co prawda już obecne przepisy nakazują, by operator sieci przesyłowej był przynajmniej "funkcjonalnie" niezależny od dostawcy energii. Jednak okazało się, że takie "funkcjonalne oddzielenie" poprzez stworzenie spółki-córki to w praktyce fikcja.

Doświadczenie pokazało, że gdy operator sieci przesyłowej jest powiązany kapitałowo z producentem energii, to zewnętrzny konkurent, który chciałby zaoferować swoją energię na danym rynku, zawsze będzie dyskryminowany. Co więcej, powiązania kapitałowe pomiędzy operatorem sieci a producentem energii hamują inwestycje w nową infrastrukturę. W dokumentach Komisji, do których dotarliśmy, opisano przykład takiego negatywnego sprzężenia: operatorowi sieci elektrycznej nie będzie zależeć na budowaniu nowych połączeń z sieciami zagranicznymi, bo to znaczyłoby, że większy dostęp do macierzystego rynku zdobędą zagraniczne elektrownie. A to naruszałoby interesy spółki macierzystej - komentuje "Gazeta".

Bruksela chce więc radykalnie oddzielić przesył od produkcji. Proponuje dwie możliwości: - fizyczną separację, tak by producent energii nie mógł mieć udziałów w operatorze sieci przesyłowej i vice versa; - lub oddanie pełnego zarządu nad infrastrukturą przesyłową niezależnemu operatorowi - jego niezależność badałaby Komisja Europejska.

Unijni urzędnicy są przekonani, że taka separacja z czasem doprowadzi do powstania transeuropejskich firm przesyłowych - napisała "Gazeta".

Propozycje Komisji w pełni popierają Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania i Szwecja. Bardziej prawdopodobny wydaje się wybór drugiej opcji (ze względu na potężne protesty Niemiec i Francji, gdzie koncerny elektroenergetyczne i gazowe są właścicielami sieci przesyłowej).

Komisja ma jeszcze kilka innych kontrowersyjnych planów: chce wzmocnić pozycję narodowych urzędów regulujących rynek energetyczny (m.in. miałyby one prawo nakładać grzywny, wszczynać śledztwa itp.), ale jednocześnie chce też powołać do życia nową agencję (ACER), która miałaby prawo ingerować w działalność urzędów narodowych - gdyby się okazało, że ich decyzje negatywnie wpływają na cały rynek unijny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bruksela szykuje elektrowstrząsy dla energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!