Brytyjski rząd przyznał dofinansowanie na pierwszy komercyjny projekt CCS

Brytyjski rząd przyznał dofinansowanie na pierwszy komercyjny projekt CCS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) poinformował o pozytywnym zakończeniu negocjacji z operatorami projektu White Rose CCS, który przewiduje budowę nowej elektrowni węglowe objętej w całości technologią CCS.

White Rose jest pierwszym z projektów, który otrzyma dofinansowanie w ramach rządowego programu wsparcia projektów CCS. Brytyjski rząd przeznaczy na ten cel nawet miliard funtów.

Na razie nie wiadomo jeszcze jaka kwota wesprze projekt White Rose. Zależy to w dużej mierze od finalizacji rozmów z operatorami drugiego projektu zakwalifikowanego do finałowej rundy rozmów w sprawie dofinansowania.

Konsorcjum zarządzające projektem White Rose tworzą spółki Alstom, Drax oraz BOC. Projekt przewiduje budowę elektrowni węglowej o mocy 426 MW, która w całości zostanie objęta technologią wychwytu CO2. Rocznie instalacja CCS ma wychwytywać tam około 2 mln ton CO2. Koszt projektu szacowany jest na około 2 mld funtów.

Jego niezbędnym elementem będzie również rurociąg, którym przesyłany będzie wychwycony dwutlenek węgla. Realizacją tej części projektu zajmie się spółka National Grid. Rurociąg połączony będzie z wyczerpanym złożem gazu pod dnem Morza Północnego, gdzie ostatecznie składowany będzie dwutlenek węgla.

Sam rurociąg dysponować będzie wolnymi mocami przesyłowymi, co oznacza, że w przyszłości będą mogły korzystać z niego także inne elektrownie wychwytujące CO2.

Brytyjski rząd zakłada, że do 2030 roku na terenie Wielkiej Brytanii powstaną elektrownie o łącznej mocy 12 GW wyposażone w technologię CCS. Do 2050 roku wielkość ta ma wzrosnąć do 40 GW.

Drugi z projektów ubiegających się o rządowe dofinansowanie - Peterhead CCS Project, to wspólne przedsięwzięcie koncernu Shell oraz spółki energetycznej SSE.

Ogłoszenie decyzji o przyznaniu projektowi White Rose rządowego dofinansowania odbyło się w elektrowni Drax, do niedawna największej brytyjskiej elektrowni węglowej, która po procesie konwersji od kwietnia tego roku spala biomasę. Na razie technologia ta objęła jeden z trzech bloków elektrowni. Dwa pozostałe mają przejść konwersję do 2016 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjski rząd przyznał dofinansowanie na pierwszy komercyjny projekt CCS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!