Budowa mostu energetycznego oddala się w czasie

Budowa mostu energetycznego oddala się w czasie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litwa ma poważne kłopoty z powołaniem narodowego inwestora do realizacji strategicznych projektów energetycznych - budowy nowej atomowej elektrowni oraz mostu energetycznego do Polski.

Litewska spółka, z którą Polska prowadziła rozmowy na temat tego przedsięwzięcia, nie może być stroną umowy. Wczoraj Departament Bezpieczeństwa Państwa Litwy oficjalnie potwierdził istnienie planów przeciwdziałania utworzeniu narodowego inwestora. Litewscy eksperci gospodarczy prognozują, że zwłoka, a tym bardziej rezygnacja z budowy nowej elektrowni i mostu negatywnie wpłyną na gospodarkę kraju i jeszcze bardziej uzależnią ją od Rosji - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Litewski inwestor narodowy razem z polskim, estońskim i łotewskim państwowym koncernem ma się zająć budową elektrowni atomowej w Ignalinie i mostu energetycznego pomiędzy Polską i Litwą. Litewskiego inwestora mają tworzyć państwowe Lietuvos Energija i Wschodnie Sieci Energetyczne oraz Zachodnie Sieci Energetyczne należące do prywatnego koncernu NDX energija.

Media twierdzą, że to właśnie udział prywatnego koncernu jest podstawowym powodem kryzysu w powołaniu narodowego inwestora. Dziennik "Lietuvos Rytas" napisał, że plan zniszczenia inwestora narodowego powstał w litewskim koncernie MG Baltic.

Gazeta sugeruje, że to właśnie tam opracowano kilkudziesięciostronicowy projekt "Rekomendacje środków dla kompanii", w którym szczegółowo wyliczono kroki, mające uniemożliwić powołanie spółki. Wśród nich: wszczęcie dochodzenia w sprawie okoliczności prywatyzacji Zachodnich Sieci Energetycznych oraz nagłośnienie powiązań władz Lietuvos Energija z NDX energija - czytamy w "Rz".

Jak powiedział "Rz" jeden z czołowych litewskich analityków gospodarczych, doradca banku SEB Vilniaus Bankas dr Gitanas Nausėda, mimo że brak jest dowodów na udział w tych działaniach rosyjskiego Gazpromu, to ten koncern na pewno skorzysta z sytuacji. - Możliwe są dwa warianty: albo im chodzi tylko o sprzedaż jak największej ilości gazu dla Litwy, albo Rosja będzie próbowała trzymać Litwę w niepewności - mówi Nauseda.

Dla Polski to bardzo złe informacje. Litewska spółka, z którą prowadziliśmy rozmowy, jest jedynie operatorem systemu przesyłowego. A jako operator nie może się zajmować handlem energią - czyamy w "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowa mostu energetycznego oddala się w czasie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!