PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budowa własnych elektrowni przez przemysł mniej opłacalna

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
23-09-2015 12:19
Budowa własnych elektrowni przez przemysł mniej opłacalna

Moc elektryczna zainstalowana w elektrociepłowniach przemysłowych to prawie 2000 MW - mówi Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Inwestowanie w energetykę przemysłową jest coraz mniej opłacalne. Tego typu inwestycje w nie są już w tak znacznym stopniu warunkowane chęcią uniknięcia kosztów polityki energetycznej - mówi wnp.pl Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław.

- Energetyka przemysłowa oparta jest w większości na średniej wielkości źródłach produkujących energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji, przede wszystkim na potrzeby własne i lokalne. Produkcja energii elektrycznej w miejscu jej znacznego zużycia zmniejsza przepływy w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) oraz straty przesyłowe i dystrybucyjne, redukuje ograniczenia sieciowe, zwiększa możliwości przesyłowe połączeń transgranicznych. Elektrociepłownie przemysłowe jak dotąd powstawały głównie w branży stalowej, metali nieżelaznych, chemicznej i papierniczej. Ponadto znaczne ilości energii elektrycznej produkują w oparciu o gaz koksowniczy polskie koksownie. Przemysł dysponuje również znacznymi możliwościami generacji opartej o ciepło odpadowe, metan i gazy technologiczne: koksowniczy, wielkopiecowy czy rafineryjny. Zasoby te są dotąd w części marnowane ze względu na brak wsparcia dla energetycznego ich wykorzystania. Energetyka Przemysłowa jest ważnym elementem krajowego miksu energetycznego. Moc elektryczna zainstalowana w elektrociepłowniach przemysłowych to prawie 2000 MW - mówi wnp.pl Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław.
W ramach optymalizacji gospodarki energetycznej w ZGH Bolesław, mającej na celu unowocześnienie posiadanej infrastruktury energetycznej, poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji CO2, zlecono wykonanie analizy opłacalności budowy małej elektrociepłowni kogeneracyjnej (około 20 MW) opartej o gaz ziemny.

- Wyniki opracowania pokazują pogorszenie rentowności samodzielnego inwestowania w energetykę przemysłową w efekcie wprowadzenia Ustawą o odnawialnych źródłach energii redukcji kosztów systemów wsparcia OZE (zmniejszenie kosztu energii elektrycznej systemowej). Inwestycje w energetyką przemysłową są mniej opłacalne także w świetle prawdopodobnego wprowadzenia obowiązku wspierania rozwoju OZE i wysokosprawnej kogeneracji przez autoproducentów (oczekiwanie KE wyrażone w trakcie trwających postępowań notyfikacyjnych) - informuje Henryk Kaliś.

Jak dodaje, niższe koszty zakupu energii elektrycznej z KSE (redukcja kosztu OZE), oraz możliwy wzrost kosztów produkcji we własnych źródłach (przez częściowe partycypowanie autoproducentów w systemach wsparcia OZE i CHP), co prawda pogarszają rentowność samodzielnego budowania źródeł energii elektrycznej przez zakłady przemysłowe, ale tworzą jednocześnie lepsze warunki dla inwestowania w przemysłowe źródła energii przez energetykę systemową. Jest to szczególnie aktualne wszędzie tam, gdzie mogą powstawać źródła niskoemisyjne, odnawialne lub gazowe. Przewidywany wzrost cen uprawnień do emisji CO2, spowoduje bowiem (z uwagi na wysoki współczynnik emisyjności polskiej energetyki) zdecydowany wzrost kosztów produkcji energii systemowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP