Budownictwo energetyczne - trzeba myśleć o życiu po boomie

Budownictwo energetyczne - trzeba myśleć o życiu po boomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwająca budowa 6000 MW nowych mocy za kwotę ok. 30 mld zł sprawia, że Polska uchodzi za jeden z największych energetycznych placów budowy w Europie. Trzeba jednak pamiętać, że za 4-5 lat sektor budownictwa energetycznego będzie musiał odnaleźć się w trudniejszej rzeczywistości rynkowej.

O trwających przedsięwzięciach energetycznych oraz perspektywach ich wykonawców mówiono podczas debaty „Inwestycje w energetyce”, która odbyła się w ramach siódmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Budowa wartości i kompetencji

Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w resorcie skarbu, podkreślił, że wielki plac budowy w polskiej energetyce przełoży się na kompetencje wykonawcze krajowych firm, co otworzy przed nimi dalsze perspektywy nie tylko w Polsce, ale też na rynkach eksportowych.

Gawlik zwrócił uwagę, że nowe moce są budowane nie tylko przez grupy energetyczne, ale też przez wiodące koncerny paliwowe, czyli PKN Orlen oraz PGNiG, które widzą potencjał dla wzrostu wartości swoich biznesów dzięki kogeneracji gazowej.

Jednocześnie Gawlik przypomniał, że każdy z dużych projektów energetycznych wymagał sporego wysiłku organizacyjnego, który poprzedzał rozpoczęcie robót. Dotyczyło to zarówno rentowności przedsięwzięć, jak i problemów po stronie kondycji finansowej generalnych wykonawców.

Gawlik zaznaczył, że mimo trudności, związanych chociażby z zerwaniem kontraktu na badania środowiskowe i lokalizacyjne, postępują przygotowania do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która będzie szansą na rozwinięcie kolejnych kompetencji krajowego sektora energetycznego i wykonawczego.

W trakcie dużego programu inwestycyjnego znajdują się Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Henryk Majchrzak, prezes spółki, przypomniał, że w jego trakcie PSE planują wybudować i zmodernizować ok. 4 tys. km torów prądowych.

Jak wyliczył, dotychczas zawarto umowy z 28 generalnymi wykonawcami na łączną kwotę ponad 8 mld zł. W realizację kontraktów jest zaangażowanych ok. 140 podwykonawców. Łącznie w rozbudowie i modernizacji systemu przesyłowego bierze udział ok. 25 tys. osób.

Jednocześnie Majchrzak zaznaczył, że obecne prawo nie sprzyja inwestycjom sieciowym. Pozyskiwanie gruntów i związane z nim częste postępowania odwoławcze są bardzo czasochłonne.

PSE mają nadzieję, że wreszcie powstanie prawo, które kompleksowo uporządkuje procedury związane z prowadzeniem projektów liniowych.

Wspierać rozsądnie

Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju i energetyki, stwierdził, że zaangażowanie koncernu w budowę własnych źródeł wytwórczych to element dążenia do doskonałości operacyjnej.

Chełmiński dodał, że dla przemysłu petrochemicznego stabilne i efektywne dostawy energii elektrycznej i pary technologicznej są kluczowe. Dlatego dla PKN Orlen energetyka to strategiczny obszar - dzięki niej produkty koncernu mają zyskać na konkurencyjności.

Jak zaznaczył Chełmiński, w gazie grupa upatruje paliwa przyszłości. Po zakończeniu budowy bloków gazowo-parowych we Włocławku (463 MW) i Płocku (596 MW) PKN Orlen będzie dysponować ok. 1500 MW w kogeneracji.

Płocki koncern ma nadzieję, że przepisy dotyczące wsparcia dla kogeneracji zostaną przedłużone po 2018 r. Chełmiński podkreślił, że jest to kwestia konkurencyjności polskiego przemysłu.

Paweł Orlof, członek zarządu Enei ds. korporacyjnych, zwrócił uwagę, że polska energetyka budując nowe bloki o wysokiej sprawności i niskiej emisyjności tak naprawdę odbudowuje swój potencjał wytwórczy.

Jak stwierdził Orlof, dla energetyki większym zagrożeniem od regulacji prawnych może być ich niestabilność. Przykład to chociażby unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2, w ramach którego forsowane są kolejne rozwiązania, mające podnieść ceny praw do emisji.

Polityka nie służy inwestycjom

Zdaniem Orlofa, w unijnej energetyce jest za dużo polityki, przez co musi ona poruszać się w gąszczu mechanizmów wsparcia i egoizmów poszczególnych krajów UE ws. preferowanego miksu energetycznego.

Ponadto mechanizmy wsparcia, zwłaszcza dla odnawialnych źródeł energii, zaburzają konkurencję pomiędzy poszczególnymi technologiami.

Przykład Niemiec, które odwróciły się od atomu na rzecz gwałtownego rozwoju energetyki wiatrowej, pokazuje, że zbyt szybkie tempo przemian może zachwiać podstawą systemu elektroenergetycznego.

Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju, wskazał, że źródłem bezpieczeństwa energetycznego powinny być własne paliwa, a w przypadku Polski jest nim węgiel.

Jeśli Polska chce z niego korzystać, to musi budować nowe jednostki z wykorzystaniem najnowszych technologii, które będą akceptowalne w kontekście wymogów UE ws. ochrony środowiska i klimatu.

Do tego sektor modernizuje stare moce i dywersyfikuje portfel wytwórczy. Marzec podkreślił, że w energetyce inwestuje się na 20-30 lat. Dlatego otoczenie regulacyjne musi być stabilne, gdyż ma to ma fundamentalny wpływ na ekonomikę przedsięwzięć.

Potencjał na huśtawce

Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako, stwierdziła, że szczęściem dla spółki jest to, iż może na rynku krajowym konkurować z globalnymi potentatami.

Dodała, że kompetencje zdobyte przez polskie podmioty w trakcie trwających przedsięwzięć bezsprzecznie będzie procentowało w przyszłości.

Wasilewska-Semail wskazała, że spółka intensywnie przygląda się regulacjom dotyczącym energetyki, aby przygotować się na nadchodzące potrzeby inwestycyjne sektora. Kluczowe z pewnością będą zadania dotyczące instalacji ochrony środowiska.

Docelowy kształt miksu energetycznego jest ważny dla Rafako ze względu na przygotowanie potencjału wykonawczego oraz wdrożenie odpowiednich projektów badawczo-rozwojowych.

Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę, ocenił, że wszystkie nowe bloki, które znajdują się w trakcie budowy, powstają w oparciu o najlepsze dostępne technologie.

Dodał, że spełnia one unijne wymogi środowiskowe z nawiązką, a przy stosunkowo niewielkich nakładach w przyszłości będzie można jeszcze podnieść ich efektywność.

Różacki, odnosząc się do tematu docelowego miksu energetycznego w Polsce, wskazał, że przy dalszym, intensywnym rozwoju dotowanej energetyki wiatrowej może zabraknąć miejsca dla elektrowni atomowej.

Rozwój OZE stawia także wyzwania przed dostawcami technologii. Energetyka konwencjonalna, będąca podstawą systemu elektroenergetycznego, będzie musiała coraz elastyczniej reagować na wahania mocy w systemie.

Kurs na modernizacje i eksport

Andrzej Kowalski, prezes Energoprojektu-Katowice, przyznał, że boom inwestycyjny w polskiej energetyce przełożył się na bardzo szybki wzrost zatrudnienia w spółce. Biuro jest zaangażowanie w projektowanie wszystkich największych bloków.

Kowalski podkreślił, że firma już zastanawia się nad tym, jak w przyszłości zapewnić pracę dla swoich projektantów. W kraju podstawowym segmentem staną się zlecenia dotyczące modernizacji starych bloków. Poprzez dostosowanie jednostek do wymogów UE będzie możliwe wydłużenie ich eksploatacji.

Spółka ocenia, że na Górnym Śląsku - przy odpowiedniej koniunkturze i dostosowanym kosztowo do warunków rynkowych wydobyciu węgla - będzie możliwa jeszcze budowa nowych bloków na to paliwo.

Energoprojekt-Katowice zamierza też rozwijać eksport swoich usług. W przeszłości polskie firmy budowały elektrownie m.in. na Bałkanach i w Turcji.

Kraje te mają podobną energetykę jak Polska i także podobne potrzeby w zakresie jej modernizacji. Katowicka spółka działa już w Afryce i tam również widzi dla siebie duży potencjał.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budownictwo energetyczne - trzeba myśleć o życiu po boomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!