Bułgaria i Rosja odłożyły porozumienie ws. elektrowni atomowej

Bułgaria i Rosja odłożyły porozumienie ws. elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria i Rosja odłożyły na kolejne 3 miesiące podpisanie porozumień o budowie drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem - poinformował w czwartek dziennik "Dnewnik", powołując się na szefa bułgarskiego resortu gospodarki i energetyki Trajczo Trajkowa.

Przedstawiciele inwestorów - Bułgarskiej Spółki Elektrycznej i rosyjskiego Atomstrojeksportu - porozumieli się w sprawie przedłużenia negocjacji o trzy miesiące. Do pierwotnego porozumienia z 2006 r., podpisanego po wygraniu przez Atomstrojeksport konkursu na inwestora drugiej bułgarskiej siłowni jądrowej, dołączono aneks. Poprzedni termin osiągnięcia ostatecznego porozumienia upływał 30 czerwca.

Główną rozbieżnością jest cena elektrowni. Atomstrojeksport wygrał konkurs, proponując cenę 3,9 mld euro za dwa reaktory o mocy 1000 megawatów każdy i magazyn na zużyte paliwo. Cena ta nie uwzględniała jednak inflacji ani inwestycji towarzyszących w infrastrukturze energetycznej.

Po objęciu władzy przez centroprawicowy rząd Bojko Borysowa dwa lata temu prace praktycznie zamrożono. Obecnie strona rosyjska ocenia inwestycję na 6,3 mld euro. Kierujący projektem Giennadij Tepkian, wiceszef Atomstrojeksportu, mówi, że cena siłowni podnosi się o 4 proc. co pół roku. Według Sofii, cena dwóch reaktorów nie powinna przekraczać 5 mld euro.

W końcu ubiegłego roku Bułgaria wybrała brytyjski bank HSBC na konsultanta inwestycji. Brytyjczycy zaproponowali całościową restrukturyzację wszystkich dotychczasowych porozumień i podpisanie nowego, umożliwiającego włączenie prywatnych inwestorów.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy prace skoncentrują się jednak nie na finansowej stronie projektu, lecz na problemach bezpieczeństwa. Rosja twierdzi, że strona techniczna odpowiada wszystkim wymogom bezpieczeństwa, lecz bułgarska agencja, kontrolująca energetykę jądrową zażądała dodatkowych informacji, dotyczących bezpieczeństwem projektu - wyjaśnił minister Trajkow.

W Bułgarii działają obecnie dwa reaktory typu WWER o mocy 1000 megawatów w elektrowni atomowej w Kozłoduju. Zapewniają one 35 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria i Rosja odłożyły porozumienie ws. elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!