XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria rozważa budowę drugiej elektrowni atomowej

Bułgaria rozważa budowę drugiej elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria zrobiła krok w stronę reaktywowania planów budowy drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem. Rządząca centroprawicowa partia GERB złożyła w czwartek w parlamencie wniosek o rozpoczęcie negocjacji z potencjalnym inwestorem.

W środę przedstawiciele amerykańskiego konsorcjum Global Power zapewnili komisję ds. gospodarczych bułgarskiego parlamentu, że firma ma poważny zamiar zainwestowania w projekt, w tym rozpoczęcia negocjacji z Rosją, by zrezygnowała z żądań 1 mld euro odszkodowania od Bułgarii za wycofanie się z porozumień.

Według wstępnych oświadczeń władz bułgarskich projekt miałby być finansowany wyłącznie z prywatnych źródeł. Potencjalni inwestorzy nie mieliby prawa domagać się gwarancji finansowych od państwa bułgarskiego.

Wniosek o upoważnienie rządu do negocjacji, który wpłynął do parlamentu dzień po amerykańskiej prezentacji, zawiera osiem warunków, które potencjalny inwestor powinien spełnić. Są wśród nich m.in. złożenie depozytu w wys. 200 mln euro przed rozpoczęciem negocjacji, pokrycie wszystkich wydatków poniesionych dotychczas przez Bułgarię i przekraczających 1 mld euro.

W marcu br. Bułgaria ogłosiła, że rezygnuje z budowy drugiej elektrowni atomowej, a w kwietniu zapadła decyzja o rozbudowie pierwszej - w Kozłoduju. Jako przyczynę wskazano zbyt wysokie koszty nowej inwestycji.

Projekt powstał jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. W 2008 r. Państwowa Spółka Energetyczna podpisała kontrakt z rosyjskim Atomstrojeksportem na budowę elektrowni oraz dostawę dwóch reaktorów typu WWER o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Wartość kontraktu wynosiła 3,9 mld euro, jednak znalazły się w nim nieprecyzyjne zapisy dotyczące kosztów budowy. Między innymi nie uwzględniono wskaźnika inflacji i ostatecznie cena według strony rosyjskiej wzrosła do 6,3 mld euro, bez uwzględnienia kosztów towarzyszącej infrastruktury.

W lipcu opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna przedstawiła w parlamencie wniosek z ponad 770 tys. podpisów o zorganizowanie referendum na temat przyszłości energetyki jądrowej w kraju, w tym o reaktywowanie projektu Belene.

Na początki września Atomstrojeksport zażądał od Bułgarii odszkodowania w wys. 1 mld euro za wycofanie się z porozumień. Sprawa toczy się przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Paryżu.

W czwartek Rosatom, którego częścią jest Atomstrojeksport, oświadczył, że jest gotów powrócić do planów realizacji projektu Belene.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria rozważa budowę drugiej elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!