XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgaria szuka zachodniego inwestora dla elektrowni atomowej

Bułgaria szuka zachodniego inwestora dla elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria nie będzie kontynuować budowy drugiej elektrowni atomowej, jeżeli będzie ona finansowana wyłącznie przez Rosję i jest zdecydowana szukać strategicznego inwestora w Unii Europejskiej - poinformował we wtorek bułgarski premier bułgarski Bojko Borysow.

Po rozmowach z unijnym komisarzem do spraw energetyki Guentherem Oettingerem Borysow oświadczył: "Siłowni nie będzie dopóki nie znajdziemy europejskiego finansowania. Nie możemy kontynuować budowy wyłącznie za rosyjskie pieniądze". Komisarz uczestniczył w Sofii w konferencji, poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu w regionie Morza Czarnego.

Borysow zapewnił, że Bułgaria będzie uzgadniać z UE wszystkie swoje plany w dziedzinie energetycznej. Chodzi zarówno o nową elektrownię atomowa w Belene nad Dunajem oraz o przeprowadzenie przez jej terytorium gazociągu South Stream, jak też o ewentualne przedłużenie użytkowania dwóch reaktorów atomowych siłowni w Kozłoduju.

W lutym Rosja zaproponowała Bułgarii kredyt 2 mld euro na kontynuację wstrzymanej obecnie budowy elektrowni w Belene. Rosyjski minister energetyki Sergiej Szmatko oświadczył w Sofii, że jego kraj nie wymaga gwarancji państwa bułgarskiego na ten kredyt. W razie realizacji tej inwestycji Bułgaria byłaby pierwszy unijnym państwem, użytkującym rosyjskie reaktory atomowe trzeciej generacji typu WWER A 92.

W rozmowie z Borysowem Oettinger podkreślił konieczność "zharmonizowania stanowisk" Bułgarii i UE w sprawie Belene, dając do zrozumienia, że między Sofią a Brukselą istnieją rozbieżności. Strona bułgarska powinna przedstawić swe stanowisko do końca marca.

Jednocześnie Borysow powiedział, że Bułgaria nie może zrezygnować z tej inwestycji m.in. dlatego, że w razie anulowania kontraktu Rosji przysługiwałoby odszkodowanie w kwocie od 600 do 900 mln euro. Ponadto "nikt nie szanuje rządu, który anuluje podpisane przez swoich poprzedników porozumienie". Mogłoby to okazać się złym sygnałem dla inwestorów zagranicznych - zaznaczył premier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgaria szuka zachodniego inwestora dla elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!