XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bundestag znowelizował ustawę o OZE

Bundestag znowelizował ustawę o OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bundestag znowelizował w piątek ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), aby zwiększyć kontrolę rozwoju OZE i powstrzymać wzrost cen prądu.

Niemieckie media zwracają uwagę, że nie wiadomo jeszcze, czy uchwalone w piątek rozwiązania zaakceptuje Komisja Europejska, która wskazuje, że zagraniczni dostawcy energii elektrycznej mogliby być pokrzywdzeni przez niemiecki system.

Dotacje do produkcji z elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych i instalacji biogazu w Niemczech w ostatnich latach zaczęły gwałtownie rosnąć. W 2013 r. znacznie przekroczyły 20 mld euro. Niemiecki system gwarantuje odkup energii z różnych źródeł odnawialnych na korzystnych warunkach.

Za promowanie ekologicznej energii elektrycznej płacą odbiorcy w formie dopłaty, wliczanej do rachunku za prąd, która w ostatnich latach także mocno rośnie. Najwięksi przemysłowi użytkownicy energii elektrycznej korzystają z rabatów, główny ciężar spada na gospodarstwa domowe.

Uchwalona w piątek nowela wprowadza wiążące pułapy rozwojowe, redukcje dotacji i większą konkurencję; do 2017 roku koszty rozwoju odnawialnych źródeł energii mają pozostać "przynajmniej stabilne".

Dalszy wzrost cen energii mógłby - zdaniem rządu - doprowadzić do sprzeciwu obywateli wobec rozwijania zielonej energii, a ponadto mógłby wpłynąć negatywnie na kondycję niemieckiego przemysłu.

Wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel podkreślił, że konieczne jest zmniejszenie kosztów działania elektrowni wiatrowych, słonecznych, wodnych, instalacji biogazu i geotermalnych.

W 2011 roku, po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie, w Niemczech zdecydowano, że ostatnia elektrownia atomowa w tym kraju zostanie wyłączona w 2022 roku. Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi w Niemczech 25 proc. Do roku 2025 ma wzrosnąć do 45 proc., a do roku 2035 - do 60 proc. Celem strategicznym jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu do 80 proc. w 2050 roku.

Bundesrat (izba wyższa) ma się zająć nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii 11 lipca. Kraje związkowe, które są reprezentowane w tej izbie, zapowiedziały już, że nie będą reformy blokować.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bundestag znowelizował ustawę o OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!