Cena gazu kluczem do gazowej energetyki

Cena gazu kluczem do gazowej energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz to przyszłość energetyki zgodzili się uczestnicy panelu zatytułowanego „Sektor gazowy a energetyka” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak jednak zauważyli, bardzo ważna przy liczeniu korzyści będzie cena paliwa gazowego.

- To, co się głównie dzisiaj w energetyce buduje, to gazowe moce wytwórcze. W Europie taki jest trend - mówi Joanna Schmid wiceprezes ds. strategii i rozwoju Tauronu Polska Energia.

Jak zaznacza, Tauron chce, aby do 2020 udział gazówek w mocach wytwórczych koncernu stanowił 17 proc.

- Jest bardzo dużo argumentów przemawiających za budową siłowni gazowych. To krótszy czas budowy wynoszący około 3-4 lat. Dla przykładu inwestycje w moce węglowe to 6-7 lat. Budowa gazówek to także niższe nakłady inwestycyjne, wysoka sprawność, niska emisyjność. Jest jednak i ryzyko. Największym to cena paliwa - tłumaczy wiceprezes Taurona.

Także Wojciech Ostrowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Polska Grupa Energetyczna przyznaje, że energetyka gazowa ma dobre perspektywy, ale są także bariery. - Jesteśmy zainteresowani rozwojem energetyki gazowej, głównie w kogeneracji. Obecnie energia wyprodukowana w oparciu o gaz jest zbyt droga. Gigadżul energii z węgla kosztuje 13 złotych, z gazu 30 zł, to poważna bariera - mówi Ostrowski.

Zdaniem Ostrowskiego: zanim gaz stanie się atrakcyjnym ekonomicznie, paliwem bardziej opłacalna będzie energetyka jądrowa. - Aby gaz był opłacalny, cena paliwa musiałaby spaść o 30 proc - uważa Ostrowski.

Perspektywy energetyki gazowej oceniał także Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska. - Nam jest łatwiej to zrobić, ponieważ jesteśmy największym koncernem gazowym w Europie. Przewagą elektrowni gazowej jest to, że może ona znacznie bardziej elastycznie pracować - stwierdził Górski.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że głównym czynnikiem branym pod uwagę przy budowie siłowni gazowych jest cena gazu. Tymczasem tą trudno jest obecnie wyznaczyć.

- Cena gazu jest trudna do prognozowania, jesteśmy przecież w systemie taryfowym.

Panuje duży rozdźwięk pomiędzy ambicjami a rzeczywistymi zmianami na rynku. Jest kilka światełek na rynku jak choćby budowa gazówki w Stalowej Woli. Widać jednak ostrożne podejście do budowy gazówek - uważa Marcin Lewenstein, dyrektor Biura Planowania Strategicznego PGNiG.

Dużym problemem może być sprawa przyłączy gazowych i możliwości realizacji dostaw.

- Czasami nie ma zdolności przesyłowych. Nie wszystkie inwestycje są z tego powodu możliwe do realizacji. Czasami możliwość szybkiego przyłączenia blokowana jest przez właścicieli działek, przez które miałby przechodzić gazociąg - przyznaje Wojciech Kowalski, członek zarządu Gaz-Systemu.

Nawet jednak najlepsze plany dotyczące budowy bloków gazowych mogą zostać zastopowane bez zaplecza finansowego.

- Na szczęście energetyka to dobry miejsce dla finansistów. Stąd duże zainteresowanie instytucji finansowych ewentualnym uczestnictwie w finansowaniu budowy nowych bloków. Ryzyka w projektach gazowych są takie same co w pozostałych blokach energetycznych. Banki obecnie najczęściej finansują inwestycje w oparciu o bilans przedsiębiorstw energetycznych. Niepewnością w całym projekcie finansowania jest długoterminowa cena gazu. Ważne pytanie co z ceną emisji CO2 - mówi Przemysław Staranowicz, dyrektor zarządzający sektorem Natural Resources ING Bank Śląski.

Optymistycznie na możliwości zdobycia finansowania patrzy wiceprezes Ostrowski.

- Na najbliższą dekadę nie przewidujemy problemów ze znalezieniem finansów - mówi.

EBI i EBOR są chętne do uczestniczenia w finansowaniu gazu czy OZE. Oczywiście wszyscy jednak patrzą na rentowność projektów. Kogeneracja jest opłacalna z obecnym systemem wsparcia. Bez dzisiejszych warunków (wsparcia) nie byłoby chyba sensu inwestować w kogenerację. Pytanie, co dalej z rynkiem gazu w USA, który może znacząco wpłynąć na sytuację - zastanawia się wiceprezes Ostrowski.

- Amerykanie chcą eksportować gaz nie w oparciu o indeks ropy, ale po cenie z ich centrów handlowych. Może to oznaczać znaczącą zmianę i nowe postrzeganie na budowę mocy gazowych - dodaje Górski.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cena gazu kluczem do gazowej energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!