Ceny CO2 spadały prawie przez cały marzec

Ceny CO2 spadały prawie przez cały marzec
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Niemal przez cały marzec wartość uprawnień do emisji CO2 ulegała deprecjacji. Podczas trwającego od początku miesiąca trzytygodniowego ruchu spadkowego ceny obniżyły się z poziomu 8,83 euro do 6,70 euro, co stanowi ponad 24 proc. spadek. Jedynie w ostatnich dniach marca zaobserwowano niewielki wzrost cen na rynkach kasowych, które w ostatnim dniu miesiąca zatrzymały się na poziomie 6,96 euro - mówi Juliusz Preś, członek zarządu Domu Maklerskiego Consus.

DM Consus podał, że w marcu nastąpił spadek obrotów w handlu uprawnieniami w porównaniu z lutym o ponad 15 proc. w przypadku jednostek EUA oraz o ponad 52 proc. w przypadku uprawnień CER. Sprzedano łącznie 3,426 mln EUA oraz 1,252 mln CER. Za najważniejszy czynnik mający wpływ na kształtowanie cen uprawnień do emisji CO2 w marcu Juliusz Preś uznał polskie weto podczas posiedzenia rady ministrów środowiska w sprawie tak zwanych kroków milowych na drodze do redukcji emisji CO2 w UE do 2050 roku.

- Brak jednomyślności ministrów środowiska państw członkowskich co do przyszłych celów redukcyjnych oddalił widmo wzmożonych zakupów uprawnień przez przedsiębiorstwa. Na taką informację gwałtownie zareagowały ceny, między innymi na paryskiej giełdzie Bluenext, gdzie podczas jednego dnia sesyjnego - 9 marca - wartość uprawnień spadła o 0,40 euro – mówi Juliusz Preś.

Za kolejny bodziec podtrzymujący w marcu trend spadkowy cen CO2 DM Consus uznał opublikowany 12 marca raport ze sprzedaży uprawnień pochodzących z programu NER 300, a sprzedawanych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Na sesji następującej po upublicznieniu przez EBI informacji o sprzedaży 23,5 mln uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji na trzecią fazę Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) rynek zareagował spadkami cen.

- Istotną informacją minionego miesiąca było długo oczekiwane ogłoszenie przez Komisję Europejską przetargu na organizację wspólnej platformy aukcyjnej uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS. Spośród dodatkowo planowanych platform krajowych dotychczas jedynie Niemcy wskazały giełdę EEX jako organizatora aukcji, co teoretycznie zwiększa jej szanse w konkursie Komisji Europejskiej – komentuje Juliusz Preś.

W ocenie DM Consus analiza wykresu cen uprawnień nie pozostawia złudzeń i trwający niemal przez cały marzec trend spadkowy cen uprawnień do emisji , podczas którego powróciły one do poziomu notowanego w połowie stycznia 2012, utwierdza w przekonaniu, że na rynku CO2 panują jednak „niedźwiedzie nastroje”. Juliusz Preś ocenia, że kluczowym poziomem wsparcia na rynku spot będzie 6,22 euro na koniec dnia.

- Ratunkiem dla byków może być planowane na 11 kwietnia spotkanie Komisji Europejskiej, na którym oczekuje się decyzji w sprawie redukcji powstałej nadwyżki uprawnień – ocenia Juliusz Preś.

Chodzi tu o uprawnienia do emisji CO2 w EU ETS, które będą na rynku w trzecim okresie rozliczeniowym, czyli w latach 2013-2020. Komisja Europejska podejmuje działania, by ograniczyć pulę tych uprawnień nawet o około 1,4 mld. Zabiegi te, jak się wydaje, mają na celu wzrost cen CO2 poprzez ograniczenie podaży uprawnień do emisji. Niskie ceny CO2 nie zachęcają do inwestycji ograniczających emisje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!