Ceny węgla zwiastują drogą zimę

Ceny węgla zwiastują drogą zimę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na światowych rynkach rosną ceny węgla. Zaledwie w ciągu kilkunastu miesięcy podrożał on ponad dwukrotnie.


Wzrost cen węgla jest efektem mniejszego wydobycia tego surowca. Widać go także na polskim rynku, co odczują je w największym stopniu najmniejsi odbiorcy.

Tylko w ciągu tego roku o 20 procent podrożał węgiel spalany w miejskich ciepłowniach, co oznacza również podwyżki dla mieszkańców wielu miast. Ten surowiec to jednak wciąż jedna z najtańszych form ogrzewania domów.

- Za ogrzanie przeciętnie ocieplonego domu o powierzchni 120 metrów w sezonie grzewczym zapłacimy około 2-4 tysięcy złotych w zależności od tego jak sprawny mamy kocioł i z jakiego węgla korzystamy. Jeśli chcielibyśmy ogrzewać dom olejem opałowym, bądź gazem to mógłby się okazać, że nasz rachunek za ogrzewanie byłby dwukrotnie wyższy - podkreśla Bartosz Turek analityk Open Finance.

Tańszą formą ogrzewania domu mogą być pompy ciepła, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z dużymi kosztami instalacji.

Kluczowe są inwestycje


Aby rachunki były mniejsze, warto też zainwestować w ocieplenie domu.

- Wymianę okien, ocieplenie ścian i stropu, czy też dachu, takie inwestycje mogą nam pozwolić na bardzo wyraźne ograniczenia zużycia ciepła, nawet 20- 40 proc. Wszystko zależy od tego jaki mamy stan wyjściowy. Trzeba się przy tym liczyć z kosztami. Jeśli mamy dom o powierzchni 120 metrów to może się okazać, że wymiana okien będzie nas kosztowała kilkanaście tysięcy, a ocieplenie ścian budynku może kosztować ponad 20 tys. zł - podkreśla ekspert.

Jak obniżyć rachunki?


Obniżyć rachunki za ogrzewanie możemy także mieszkając w bloku. Tu co prawda nie mamy wpływu na wybór rodzaju formy ogrzewania, ale jest kilka sposobów, które pozwolą nam trochę zaoszczędzić.

- Trzeba pamiętać o tym, żeby instalacja była w dobrym stanie i żeby nic nie utrudniało jej pracy. W wielu mieszkaniach spotykam sytuację, w której grzejnik jest zasłonięty, a ciepło musi mieć miejsce na rozprzestrzenianie się - dodaje Marcin Krasoń z firmy HomeBroker.

Trzeba też pamiętać o dostosowaniu odpowiedniej temperatury. Nie można przegrzewać mieszkania, ani wychładzać zbyt mocno kiedy wyjeżdżamy, bo wówczas będziemy potrzebowali bardzo dużo energii żeby z powrotem je ogrzać.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!