CEZ Polski fundusz Continental Wind Partners sprzedaje projekt farmy wiatraków pod Konstancą

CEZ Polski fundusz Continental Wind Partners sprzedaje projekt farmy wiatraków pod Konstancą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czeski koncern energetyczny CEZ, a także niemiecki E. ON, Gaz de France oraz rumuński Petrom są zainteresowane zakupem projektu budowy farmy wiatraków w Dobrudży - poinformował rumuński dziennik gospodarczy "Ziarul Financiar".

Sprzedającym jest zarejestrowany w Polsce fundusz inwestycyjny Continental Wind Partners - informuje "Parkiet".

Moce przyszłej farmy wiatraków miałyby sięgnąć 345 megawatów. Jak podaje rumuńska gazeta, na obecnym etapie, czyli po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, projekt wyceniany jest już na około 60 mln euro (ponad 200 mln zł). Według "Ziarul Financiar", wyniki przetargu miałyby być ogłoszone 7 lipca. - Nie komentujemy tej sprawy - powiedziała wczoraj "Parkietowi" Eva Novakova, rzeczniczka CEZ-u.

Do prasowych doniesień na temat przetargu nie chciał się odnieść także prezes Adam de Sola Pool z Continental Wind Partners. Zapewnił jednak, że informacje podawane przez rumuńską prasę są nieprawdziwe.

- Łączne moce farmy wiatraków pod Konstancą sięgną 600 MW - powiedział w rozmowie z nami de Sola Pool. Dodał, że w pierwszym etapie powstać miałyby wiatraki o mocy około 340 MW, w drugim zdolności wytwórcze farmy powiększyłyby się o kolejne 255 MW. - Realizacja tak dużego projektu potrwa około 1,5 roku, ale pierwsze turbiny mogłyby rozpocząć produkcję energii elektrycznej już po roku od rozpoczęcia budowy, czyli w połowie przyszłego roku - dodał de Sola Pool.

Fundusz Continental Wind Partners realizuje też inny projekt w Rumunii oraz trzy przedsięwzięcia w Polsce: na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Pomorzu. Jak powiedział nam de Sola Pool, łączna moc polskich farm wiatrowych, stawianych przez CWP, miałaby sięgnąć 1000 MW (przy czym jedna 100-megawatowa elektrownia już działa).

Z Rumunii napływają także inne korzystne dla CEZ-u informacje. Tamtejszy rząd zdecydował, że zaoferuje inwestorom branżowym nie 20 proc., jak planował wcześniej, ale aż 51 proc. udziałów w projekcie budowy elektrowni jądrowej w miejscowości Cernavoda.

Poza czeską firmą w przedsięwzięcie mają się zaangażować: RWE, Iberdrola, Electrabel, Enel, Arcelor Mittal i rumuńska państwowa spółka Nuclearelectrica. Konsorcjum ma zbudować dwa reaktory o mocy 750 MW każdy. Cały projekt kosztowałby, jak się szacuje, około 2,2 mld euro (prawie 7,4 mld zł), a jego zakończenie zaplanowano na 2015 rok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CEZ Polski fundusz Continental Wind Partners sprzedaje projekt farmy wiatraków pod Konstancą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!