Chcesz wytwarzać prąd w domu? Nie zarobisz

Chcesz wytwarzać prąd w domu? Nie zarobisz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci krytykują nową ustawę o OZE w części dotyczącej wsparcia prosumentów. Stawki oferowane za wytwarzany przez nich prąd są niewielkie. Brakuje też dużego programu dotacji dla nowych instalacji.

Ustawa przyjęta przez rząd rozczarowuje. - Przepisy dot. odnawialnych źródeł energii nie oferują nowych form wparcia dla prosumentów - ocenia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

- Nowe regulacje w zasadzie powielają dotychczasowe ustawy, szczególnie tzw. mały trójpak energetyczny przyjęty w ubiegłym roku - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Kupujesz za 100%, sprzedajesz za 80%, a nawet mniej

Cena, za którą drobni wytwórcy energii nazywani prosumentami, mogą sprzedawać nadwyżki prądu do sieci to 80 proc. przeciętnej stawki rynkowej z roku poprzedniego. To niewiele, mówią eksperci. Także Ministerstwo Środowiska w oficjalnych dokumentach krytykowało to rozwiązanie i sugerowało podwyższenie ceny do 100 proc.

Tak się jednak nie stało. W projekcie zapisano poziom 80 proc. A biorąc pod uwagę wszystkie inne stawki doliczane do rachunków, różnica między ceną zakupu, a sprzedaży jest jeszcze większa. - Wytwórca oszczędza energię kosztującą w zakupie 50-60 gr. za kWh. A sprzedaje po 16 gr. Prosumenci w zasadzie muszą dofinansowywać sektor energetyczny - dziwi się szef Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Jak zostać prosumentem

Dostępne są trzy główne metody produkcji energii elektrycznej w przydomowych instalacjach. Pierwsza to małe przydomowe wiatraki. Większą popularnością cieszą się jednak systemy fotowoltaiczne, czyli dachowe elektrownie słoneczne. Trzecia grupa to instalacje kogeneracyjne, czyli zasilane np. biogazem.

W Polsce już 3 tys. gospodarstw domowych wytwarza prąd z paneli zainstalowanych na dachach. - Ale tylko 300 z nich jest przyłączonych do sieci - podkreśla Grzegorz Wiśniewski. I dodaje, że bez dodatkowego wsparcia na masową skalę niewiele się zmieni.



Staraj się o wsparcie od NFOŚiGW

Stawki za wytwarzany prąd sprzedawany do sieci nie są zawrotne. Ale osoby, które zdecydują się na mikroinstalacje mogą liczyć na specjalne wsparcie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowy program skierowany do prosumentów właśnie startuje. NFOŚiGW zaoferuje od 20 do 40-proc. wsparcie w połączeniu z preferencyjnym kredytem.

- To jest rozwiązanie, ale tylko dla wybranych. Można tak wesprzeć kilka tysięcy instalacji, a taki instrument powinien być adresowany do kilku milionów rodzin - uważa gość Polskiego Radia 24.

Szczególnie chodzi o rolników. W Polsce energia elektryczna odpowiada za 12-13 proc. wszystkich kosztów w produkcji rolniczej, podczas gdy za zachodnią granicą jest to dwa razy mniej. - To jest pierwsza grupa, która powinna z tych instrumentów skorzystać - ocenia ekspert.

Nie ma Cię w domu? Zaoszczędzisz więcej

Jest i pozytywna zmiana w przyjętych przez rząd przepisach. Chodzi o okres rozliczania się prosumenta z firmą energetyczną. Został on wydłużony do 6 miesięcy. Bo gdy wieje wiatr, czy świeci słońce, a nikogo nie ma w domu, energia sprzedawana jest do sieci po cenie 16 gr. za kWh. Z kolei, gdy wiatr nie wieje, a słońce schowało się za chmurami i chcemy korzystać z prądu trzeba płacić za energię z sieci ponad trzykrotnie więcej. Mechanizm bilansowania pozwoli odjąć od zużycia prąd dostarczony do sieci w ostatnich 6 miesiącach.

Dzięki temu cała inwestycja szybciej się zwróci. - Do tej pory było to w granicach 20 lat. Dzięki półrocznemu bilansowaniu będzie to ok. 15 lat - mówi gość Polskiego Radia 24. Ale nie spowoduje to lawinowego wzrostu zainteresowania mikroinstalacjami - dodaje Grzegorz Wiśniewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcesz wytwarzać prąd w domu? Nie zarobisz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!