Chińczycy rekordzistami w inwestycjach w OZE

Chińczycy rekordzistami w inwestycjach w OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ubiegłym roku chińskie firmy zainwestowały w OZE aż 89,5 mld dolarów. To najwięcej w skali globu. Specjaliści są zgodni, że Pekin nie ma wyjścia.

Tak duże nakłady na inwestycje w Chinach oznaczają, że państwo to w porównaniu z 2013 rokiem na energetykę odnawialną przeznaczyło aż o 32 proc. więcej pieniędzy. Na drugim miejscu wśród inwestorów w OZE są USA. Amerykanie na odnawialne źródła energii wydali 51,5 mld dolarów. To o osiem procent więcej niż w 2013 roku.

Ogółem ubiegłoroczne nakłady na OZE w skali globu wyniosły około 310 mld dolarów, co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z 2013 roku. Jednak wciąż nie został pobity rekord inwestycji z 2011 roku. Wówczas globalne nakłady na OZE wyniosły około 318 mld dolarów.

Jednak, jak zauważają specjaliści, ze względu na szybko taniejącą technologię, w ubiegłym roku udało się wybudować najwięcej „zielonych” mocy wytwórczych w historii.

Analitycy zauważają także znaczące różnice pomiędzy amerykańskimi i chińskimi inwestycjami. Jak przyznają, wynikają one ze znaczenia OZE w obu krajach. Chiny inwestują, bo muszą, ze względu na ogromne zanieczyszczenie powietrza. To bardzo poważny problem, mogący zahamować nawet rozwój gospodarczy w tym kraju.

Jednak Chiny inwestują głównie w mniej innowacyjne, tańsze technologie. Z kolei USA stawiają na najbardziej wydajne, ale i droższe technologie. Dodatkowo amerykańskie inwestycje w OZE są realizowane długoterminowo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!