Chińczycy wstrzymują budowę elektrowni jądrowych

Chińczycy wstrzymują budowę elektrowni jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prace przy budowie trzech elektrowni jądrowych w centralnej części Chin, które zostały zatrzymane po awarii w japońskiej elektrowni w Fukushimie, w najbliższym czasie nie będą kontynuowane, poinformowali eksperci z branży energetycznej.

Wstrzymanie budowy trzech takich obiektów: w Taojiang (prowincja Hunan), Tongshan (prowincja Hubei) i Pengze (prowincja Jiangxi) przynosi wielkie straty ekonomiczne zarówno przedsiębiorstwom, realizującym te projekty jak i wspierającym je samorządom lokalnym. Do chwili obecnej w budowy elektrowni zainwestowano 10 mld juanów (1,6 mld dolarów), podał we wtorek tygodnik ekonomiczny Zhongguo Jingji Zhoukan.

"Jest wielce prawdopodobne, że ostatecznie projekty zlokalizowanych w środku kraju elektrowni zostaną całkowicie zarzucone", powiedział ogólnokrajowej gazecie Huanqiu Ribao, Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badania Ekonomiki Energetycznej na Uniwersytecie Xiamen.

Wszystkie budowy i prace nad projektami nowych elektrowni jądrowych zostały wstrzymane po zniszczeniu reaktorów atomowych w Fukushimie w marcu 2011 r., w następstwie trzęsienia ziemi i fali tsunami.

Na spotkaniu z wykonawcami projektów budowy elektrowni jądrowych w październiku 2012 r. przedstawiciele rządu chińskiego oświadczyli, że do 2015 r. żadna nowa budowa reaktorów nuklearnych nie zostanie rozpoczęta.

W grudniu 2012 wznowiono budowy dwóch atomowych elektrowni zlokalizowanych na wybrzeżu w prowincji Jiangsu i Shandong.

Zdaniem Lina nie oznacza to przyspieszenia kontynuacji budowy projektów wewnątrz lądu przed 2015, a wielce prawdopodobne jest, że rozpoczęte elektrownie zostaną oddane do użytku dopiero około 2020 r.

Ren Haoning, analityk z CIC Industry Research Center uważa, że wstrzymanie realizacji największych lądowych projektów elektrowni jądrowych przynosi ogromne, trudne do oszacowania straty firmom realizującym projekty i samorządom lokalnym.

Według danych tygodnika Zhongguo Jingji Zhoukan, firma realizująca projekt budowy w Taojiang zainwestowała już około 4 mld juanów, a wspierający ją samorząd lokalny dodał swoje 80 mln juanów w budowę komplementarnej infrastruktury.

Mimo ewidentnych strat, zdaniem Rena wszystkie projekty jądrowe elektrowni zlokalizowanych w środku lądu powinny być wstrzymane i jest to słuszna decyzja rządu chińskiego, ponieważ wypadek w takim obiekcie spowodowałby nieobliczalne ofiary.

Według "Białej Księgi Energetyki Chińskiej" w 2015 r. elektrownie jądrowe powinny dostarczyć 40 mln kWh energii elektrycznej, to jest prawie czterokrotnie więcej, niż w 2010 r., kiedy wytworzyły 10,82 kWh.

W październiku 2012 r. przedstawiciele rządu oświadczyli, że wszystkie nowe elektrownie jądrowe muszą być wyposażone w reaktory nuklearne trzeciej generacji, co zdaniem Lina znacznie opóźni realizację planu rozwoju energetyki atomowej.

Ren stwierdził, że opóźnienie w rozwoju energetyki jądrowej powinno zostać zrekompensowane zwiększeniem mocy elektrowni wykorzystujących gaz łupkowy i alternatywne źródła energii, których promocja jest obecnie priorytetowym działaniem rządu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińczycy wstrzymują budowę elektrowni jądrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!