Chiny administracyjnie unowocześniają strukturę przemysłu

Chiny administracyjnie unowocześniają strukturę przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiny będą w tym roku kontynuować politykę ograniczania nadmiernych mocy produkcyjnych w kilku branżach przemysłowych, szczególnie z przestarzałymi technologiami.

Jest to zgodne z założeniami pogłębiania reform i zwiększaniem znaczenia sektorów o wyższym zaawansowaniu technologicznym, co ma też służyć poprawie „jakości ekonomicznej gospodarki”, poinformował People's Daily.

Już w 2015 roku chiński rząd przyjął założenie redukcji do 2018 roku o 500 mln ton wydobycia węgla kamiennego oraz konsolidacji w tej branży, ograniczając produkcję do kilku dużych, rentownych operatorów.

Krajowa Administracja Energetyki proponuje anulować lub opóźnić budowę nowych elektrowni węglowych, o zdolności produkcji 150 mln kW, a do 2020 roku – zrezygnować z pracy przestarzałych instalacji węglowych, o łącznej mocy 20 mln kW.

Z kolei Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych stwierdziło, że nasili kontrole w kluczowych prowincjach, aby „rozprawić się z produkcją i sprzedażą wyrobów stalowych”, które trafiają na rynek pomimo przyjęcia rocznych norm ograniczenia nadmiernej podaży.

Patrz: Huty w Chinach są ciągle zamykane.

Chodzi także o likwidację nierentownych przedsiębiorstw, nazywanych zombie, które pogłębiają zadłużenie. „Potrzebne są szczególne środki do rozwiązywania tego problemu i uaktualnienia struktury przemysłu” - powiedział Liu Jiejiao, badacz z Instytutu Nauk Społecznych i Ekonomii Przemysłu Chińskiej Akademii Nauk.

Z przekazanej informacji można pośrednio wywnioskować, że przyjęte w 2015 roku założenia redukcji nadmiernych mocy zostały zrealizowane z umiarkowanym skutkiem lub co najmniej niezadowalającym władze.

Co prawda w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 r. branża górnictwa węgla kamiennego osiągnęła zysk 250,6 mld juanów (38,6 mld dolarów), ale w dużej mierze była to zasługa rosnących cen tego surowca. Zarazem ponad 70 proc. wydobycia węgla przypadało na duże grupy kopalń, z czego ok. 43 proc. – na Top-10. Jednak w branży nadal działało ok. 3500 małych kopalni, wydobywających mniej niż 300 tys. ton rocznie.

Zarazem, według oficjalnych danych, gospodarka cyfrowa Chin osiągnęła w 2016 roku 22,58 bilionów juanów (3,43 bln dolarów) wartości produkcji, co stanowiło już 30 proc. PKB.  

Patrz: Chiny stawiają na inteligentny przemysł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,560 złoty (PLN)

    0,129 EUR, 0,138 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny administracyjnie unowocześniają strukturę przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!