Chiny nie podtrzymały gotowości do kompromisu ws. ochrony klimatu

Chiny nie podtrzymały gotowości do kompromisu ws. ochrony klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiny nie podtrzymały gotowości do kompromisu w sprawie negocjacji klimatycznych podczas trwającej w Durbanie (RPA) konferencji ONZ - poinformowała wiceminister środowiska Joanna Maćkowiak-Pandera.

Maćkowiak-Pandera powiedziała w środę polskim dziennikarzom w Durbanie, że podczas wcześniejszych rozmów chińscy negocjatorzy wykazywali "rzeczywiście konstruktywną postawę i możliwość kompromisu" w sprawie ochrony klimatu Ziemi.

Główny chiński negocjator Xie Zhenhua, cytowany przez agencję dpa, oświadczył w poniedziałek, że Pekin zasadniczo jest gotów na wiążący międzynarodowo układ klimatyczny. Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie.

Informacja o zmianie chińskiego stanowiska zelektryzowała delegatów w Durbanie, bo powszechnie wiadomo, że zgoda na nowe porozumienie ze strony Chin - jako państwa o największej emisji CO2 - byłaby przełomem w negocjacjach i mogło prowadzić do sukcesu konferencji ONZ.

"W negocjacjach prowadzonych przez Unię Europejską, w których polska prezydencja reprezentowała Unię, (Chińczycy - PAP) deklarowali chęć przystąpienia do drugiego okresu rozliczeniowego protokołu z Kioto, przedłużającego jego funkcjonowanie po 2012 r. Byli też otwarci na dalsze rozwiązania - zawarcie prawnie wiążących zobowiązań przez wszystkie kraje świata" - powiedziała polska wiceminister środowiska.

Stwierdziła, że Chiny usztywniły się w negocjacjach. "Przekazali, że mogą przyjąć nowy okres rozliczeniowy protokołu z Kioto, ale nie wezmą na siebie żadnych zobowiązań z niego wynikających" - wyjaśniła.

Dodała, że "pracujemy nad tym, by jednak zmienili zdanie i przyjęli na siebie odpowiedzialność za sprawy klimatu, tak jak Unia Europejska przyjęła na siebie zobowiązania pakietu klimatyczno-energetycznego mówiącego o 20 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r. i tak, jak przyjęła je Polska".

W Durbanie trwa ostatni etap konferencji klimatycznej, czyli negocjacje wysokiego szczebla. Unijnej delegacji przewodniczy minister środowiska Marcin Korolec. Prezentuje on stanowisko UE wspólnie z komisarz ds. środowiska Connie Hedegaard.

Konferencja w Durbanie (w RPA) zaczęła się 28 listopada, a zakończy w piątek. Uczestniczy w niej ponad 190 państw, których przedstawiciele debatują m.in. o przyszłości protokołu z Kioto, którego pierwszy okres obowiązywania wygasa z końcem 2012 r.

Negocjatorzy mają zdecydować, co dalej ze zobowiązaniami klimatycznymi. Poza UE, której emisja CO2 stanowi 11 proc. globalnej emisji, inne potęgi nie chcą nowej umowy klimatycznej i wiążących celów redukcji CO2.

Unia chce, by w Durbanie uzgodniono plan dojścia do nowego globalnego porozumienia klimatycznego, które zaakceptują wszystkie główne gospodarki świata.

Obowiązujący do końca 2012 r. protokół z Kioto jest prawnie wiążącym porozumieniem, w ramach którego kraje, które go ratyfikowały, są zobowiązane do redukcji emisji do 2012 r. o 5,2 proc. w porównaniu z 1990 r. Poza protokołem pozostają najwięksi emitenci, m.in. USA i Chiny.

Celem ograniczenia emisji CO2 ma być zahamowanie efektu cieplarnianego - wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższanie temperatury powyżej 2 st. Celsjusza powyżej średniej temperatury na świecie z okresu przed rozwojem przemysłu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!