Chiny przyznały, że emitują najwięcej CO2 na świecie

Chiny przyznały, że emitują najwięcej CO2 na świecie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiny po raz pierwszy przyznały w środę, iż są na czele listy krajów emitujących najwięcej szkodliwych gazów do atmosfery i przyczyniających się do zmian klimatycznych. Do tej pory pierwsze miejsce na tej liście zajmowały Stany Zjednoczone.

Zastępca szefa zajmującej się sprawami ochrony środowiska Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Xie Zhenhua (czyt. Sie Dżen-hua) przyznał, że pod względem emisji gazów cieplarnianych Chiny dogoniły USA i w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się poprawy sytuacji. Nie podał jednak żadnych danych liczbowych.

"W oparciu o posiadane przez nas dane możemy powiedzieć, że w sumie nasz poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest równy poziomowi USA" - zakomunikował Xie, dodając natychmiast, iż "w istocie nie jest ważne to, czy przegoniliśmy w tym względzie Amerykę".

Według oficjalnych danych naukowców z U.S. Oak Ridge National Laboratory, Stany Zjednoczone wysłały do atmosfery w 2007 roku co najmniej 1,6 mld ton CO2, a Chiny nie mniej niż 1,8 mld ton. Ocenia się, że roczna światowa emisja wynosi łącznie około 8,5 mld ton.

Na środowej konferencji prasowej w Pekinie Xie podkreślił, iż Chiny realizować będą program walki z globalnym ociepleniem. Ostrzegł jednak, że tak czy inaczej ilość emitowanych przez kraj do atmosfery szkodliwych gazów, przede wszystkim dwutlenku węgla, będzie rosnąć.

"Chiny dążyć będą do racjonalnego wzrostu zapotrzebowania na energię, jednakże w najbliższej przyszłości nie może być mowy o zmianie chińskiego modelu energetycznego, opartego przede wszystkim na węglu" - zaznaczył chiński urzędnik, podkreślając iż chodzi tu przede wszystkim o "podniesienie standardów życia milionów najbiedniejszych mieszkańców kraju".

Xie powtórzył wcześniejsze koncepcje Pekinu, iż w walce z globalnym ociepleniem bogate kraje winny pomóc biedniejszym, przeznaczając "1 procent a co najmniej 0,7 procent" swego PKB na pomoc w tej dziedzinie dla uboższych państw w formie dostaw technologii i funduszy na sfinansowanie działań obliczonych na ochronę klimatu.

Według agencji Reutera, oznaczałoby to przeznaczanie na ten cel rocznie przez kraje OECD co najmniej 284 mld dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny przyznały, że emitują najwięcej CO2 na świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!