PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciepłownictwo

J. Szymczak, IGCP: spada średnie zużycie ciepła

Autor: Jacek Szymczak , prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie
29-09-2011 00:00
J. Szymczak, IGCP: spada średnie zużycie ciepła
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Opracowano na podstawie:  „Energetyka cieplna w liczbach 2006, 2007, 2008, 2009, 2010” – opracowania URE oraz „Roczne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 1950-2010” - GUS publikacja w internecie

Z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, iż średnie zużycie ciepła systemowego na mieszkanie, na przestrzeni kilku ostatnich lat, faktycznie zmniejszyło się o kilkanaście procent. Spadek ten spowodowany jest rozważniejszym zużyciem ciepła przez konsumenta, wzrostem efektywności branży ciepłowniczej, a także upowszechnianiem procesów termomodernizacji budynków.

Obecnie średnie zużycie ciepła na na mieszkanie wynosi 31,2 GJ/rok (do obliczeń przyjęto wartość 62,7 m2 - średniej powierzchni mieszkania w mieście, według danych GUS zawartych w „Mały rocznik statystyczny Polski 2011”).
Polacy nauczyli się oszczędzać

Powszechnie przyjmuje się, iż powodem oszczędniejszego zużycia ciepła przez konsumenta są wzrastające ceny ciepła systemowego. Jednakże jak wynika z danych URE, wzrost cen w ostatnich latach nie był aż tak drastyczny i generalnie mieści się w granicach inflacji.

Zatem oszczędniejszego wykorzystania ciepła przez Polaków możemy upatrywać także w większej świadomości polskiego społeczeństwa w kwestii zachowań proekologicznych, jak i znajomości sposobów ograniczenia zużycia ciepła systemowego. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, wspólnie z dostawcami ciepła systemowego, od kilku lat prowadzi działania edukacyjne, których celem jest zmiana złych nawyków konsumenckich w korzystaniu z ciepła i ciepłej wody.

Dostawcy ciepła systemowego poprawiają efektywność

Ciepłownictwo Polskie z roku na rok w znaczący sposób poprawia efektywność cieplną. Branża wciąż dysponuje znacznym potencjałem w zakresie budowy układów kogeneracyjnych w miejsce dotychczas działających ciepłowni. W chwili obecnej ok. 60% ciepła systemowego wytwarzane jest w układach kogeneracyjnych, pozostałe 40%, czyli 165 000 TJ/rok może być w przyszłości w odpowiedniej części także wytwarzane w skojarzeniu. Stworzenie odpowiednich ram prawnych i bodźców finansowych, powinno zlikwidować barierę braku zainteresowania zmianą technologii wytwarzania ciepła w kilkuset istniejących ciepłowniach, szczególnie tam gdzie urządzenia wytwórcze uległy dekapitalizacji. Szacuje się, że moc elektryczna, jaka mogłaby być tą drogą wprowadzona do systemu elektroenergetycznego to 2 do 3 tys. MW.

Dostawcy ciepła systemowego dla poprawy efektywności cieplnej, systematycznie inwestują nie tylko w źródła ciepła, ale także w infrastrukturę sieciową. Obecnie już ponad 50% polskiej sieci ciepłowniczej wykonana jest w nowoczesnej technologii tzw. rur preizolowanych. Co istotniejsze dostawcy ciepła nadal deklarują intensywną pracę nad poprawą sprawności przesyłu. Tylko do końca 2013 największe firmy ciepłownicze w Polsce zadeklarowały inwestycje w poprawę infrastruktury liniowej na łączną kwotę ponad 1,5 mld zł (według danych z IX Programu Infrastruktura i Środowisko). Planowane inwestycje mają służyć dalszemu polepszaniu infrastruktury liniowej.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 755 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP