Ciepłownicy domagają się nowego modelu regulacji

Ciepłownicy domagają się nowego modelu regulacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Przy obecnym modelu regulacji przedsiębiorstw ciepłowniczych nie mają one wystarczających środków na realizację nowych inwestycji - mówi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze narzekają na zły, ich zdaniem, system regulacji. Na czym on polega?

Zły model regulacji jest od dawna jednym z poważniejszych problemów sektora ciepłowniczego ponieważ obowiązująca formuła kosztowa negatywnie odbija się na funkcjonowaniu przedsiębiorstw ciepłowniczych. Model regulacji funkcjonuje w ten sposób, że gdy firmy ciepłownicze obniżają koszty swojej działalności, to w konsekwencji przy zatwierdzaniu następnej taryfy automatycznie następuje obniżka cen zawartych w taryfach. W wyniku tego środki, jakie powinny zostawać w przedsiębiorstwie na poprawę rentowności, są tracone. Z danych URE wynika, że w roku 2002 rentowność całej branży ciepłowniczej była na poziomie minus 0,5 proc. obecnie wynosi ok. plus 1,5 proc. To oznacza, że przedsiębiorstwa ciepłownicze nie mają wystarczającej ilości środków na realizację inwestycji. To jest problem bardzo ważny, który wiąże się z zapisami pakietu energetyczno-klimatycznego, przygotowywanego przez UE. Jeden z projektów dyrektywy, poświęcony organizacji europejskiego rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2, przewiduje, że od 2013 r. będzie wprowadzony aukcjonizm. Zakłada się, że elektrownie od roku 2013 będą musiały kupować na aukcjach wszystkie potrzebne uprawnienia do emisji CO2, inne przemysły, w tym ciepłownictwo, będą musiały kupować w 2013 roku 20 proc. potrzebnych uprawnień. Ten udział ma stopniowo rosnąć aż do 100 proc. w roku 2020. Dodatkowo, od roku 2016 może wejść w życie dyrektywa o emisjach z dużych źródeł spalania (IPCC), która znacznie zaostrza normy dotyczące emisji siarki, związków azotu i pyłów. W związku z tym potrzebne są środki aby realizować niezbędne inwestycje np. w zakresie ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie mając możliwości rentownego funkcjonowania, nie mają możliwości realizowania niezbędnych inwestycji. Dlatego też tak ważnym jest szybka zmiana modelu regulacji i cieszy fakt, że przez Ministerstwo Gospodarki został powołany specjalny zespół, w pracach którego uczestniczą przedstawiciele URE, IGCP, PTEZ i ZPPP Lewiatan. W ramach prac postulujemy odejście od kosztowego modelu regulacji, który nie jest stosowany w jakimkolwiek innym kraju UE, a w zamian proponujemy model pułapowy, który by zachęcał do realizacji inwestycji i nie powodowałby wzrostu cen dla klientów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciepłownicy domagają się nowego modelu regulacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!