PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co polskie firmy mogą robić na budowie elektrowni jądrowej?

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
22-12-2014 05:34
Co polskie firmy mogą robić na budowie elektrowni jądrowej?

Przewidujemy, że spora część infrastruktury towarzyszącej, w szczególności niekrytycznej z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego, może być kontraktowana bezpośrednio. W takiej sytuacji inwestor ma znacznie większe możliwości wpływu na to, jakie podmioty mogą przystąpić do realizacji projektu - twierdzi Jacek Cichosz.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska nie posiada obecnie wielu specjalistów w zakresie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Dlatego musimy kształcić odpowiednie kadry i szukać możliwości stopniowego przekwalifikowania kadry inżynierskiej i technicznej, aby mogli z powodzeniem funkcjonować w sektorze energetyki jądrowej - mówi Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1.

Inwestycję w elektrownię jądrową, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, można podzielić na trzy główne obszary.
- Pierwszy z nich to zakres, jaki będzie objęty kontraktem EPC. Przy przyjętej formule kontraktacji istotną rolę w doborze partnerów oraz określaniu podziału prac przy realizacji kontraktu będzie miał główny wykonawca inwestycji i dostawca technologii. Co nie oznacza, że PGE EJ 1, jako inwestor, z tego procesu się wycofa - mówi Jacek Cichosz.

Oznacza to, że łańcuch wykonawców i podwykonawców przy głównym kontrakcie będzie determinowany przez głównego wykonawcę i dostawcę technologii. Udział wykonawców i podwykonawców w tym zakresie będzie uzależniony m.in. od spełnienia przez nich wysokich standardów bezpieczeństwa jądrowego i uzyskania specjalistycznych certyfikatów. Tutaj wiodącą rolę będą zapewne odgrywały międzynarodowe przedsiębiorstwa budowlane.

Umową z generalnym wykonawcą, poza tzw. wyspą jądrową, objęty zostanie zapewne także duży obszar części konwencjonalnej, jak maszynownia, układy chłodzenia czy układy wyprowadzenia mocy z generatora. Zdaniem Jacka Cichosza część z tego zakresu prac mogłyby z powodzeniem zrealizować polskie przedsiębiorstwa.

Drugi obszar działań związanych z budową elektrowni jądrowej to realizacja infrastruktury, która nie będzie objęta kontraktem EPC, a która będzie leżała w gestii inwestora, czyli spółki PGE EJ 1.

- Przewidujemy, że spora część infrastruktury towarzyszącej, w szczególności niekrytycznej z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego, może być kontraktowana bezpośrednio. W takiej sytuacji inwestor ma znacznie większe możliwości wpływu na to, jakie podmioty mogą przystąpić do realizacji projektu - informuje Jacek Cichosz.

Jego zdaniem występuje tu "naturalna tendencja", że im zakres prac jest bardziej podzielony na mniejsze elementy, to tym większe otwiera to możliwości dla polskiego przemysłu. I odwrotnie: im kontrakt swoim zakresem i kompleksowością jest bardziej rozbudowany, tym trudniej jest polskim podmiotom odegrać tu znaczącą rolę, ponieważ z reguły tę rolę przejmują wiodący dostawcy międzynarodowi.

Czytaj także: Z. Iwański: 50 proc. udziału polskich firm w budowie elektrowni jądrowej

Trzeci obszar, jaki będzie związany z budową elektrowni jądrowej, to wszelkie prace infrastrukturalne, które będą niezbędne na etapie przygotowania budowy, samej budowy a następnie eksploatacji elektrowni, a które będą poza gestią i finansowaniem inwestora. Prace te mogą być finansowane ze środków samorządów lokalnych czy wojewódzkich, funduszy unijnych lub być częścią regionalnych programów operacyjnych. Lokalne firmy mogą pozyskać kontrakty także przy modernizacji infrastruktury drogowej pod kątem umożliwienia transportu ciężkiego na teren budowy, modernizacji linii kolejowej czy rozbudowie portów i miejsc na potrzeby przeładunku dużych komponentów.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP