Co stoi za opóźnieniem budowy nowych bloków w Elektrowni Opole?

Co stoi za opóźnieniem budowy nowych bloków w Elektrowni Opole?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Błędy projektowe w stalowych konstrukcjach i problem z rurociągami wody chłodzącej nowe bloki mogą być przyczyną opóźnień w budowie nowych bloków w Opolu.

  • Konsorcjum firm budujących dwa nowe bloki w Elektrowni Opole zaproponowało przesunięcie terminu oddania inwestycji.
  • PGE analizuje propozycję zmiany harmonogramu.
  • Prasa wskazuje, co stoi za opóźnieniem i kto może ponosić odpowiedzialnośc.

Jak informował portal wnp.pl, pod koniec wrześnie konsorcjum firm budujących dwa nowe bloki w Elektrowni Opole zaproponowało przesunięcie terminu oddania inwestycji. Blok nr 5 miałby zostać oddany do eksploatacji niemal pięć miesięcy później, a blok nr 6 zanotowałby czteromiesięczny poślizg.
Więcej: Problemy przy budowie nowych bloków Elektrowni Opole. Możliwe opóźnienia

"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że powodem zmiany terminów są błędy projektowe w stalowych konstrukcjach oraz problem z rurociągami wody chłodzącej.

Według rozmówców dziennika konstrukcje stalowe układów nawęglania zostały zaprojektowane na mniejsze obciążenia, niż te, z którymi będą mieć do czynienia w trakcie eksploatacji. Przez to wymagają wzmocnienia, co może zająć nawet rok.

Kolejnym powodem opóźnienia wg. źródeł "Rz" mają być problemy z rurociągami wody chłodzącej, które podczas próby zaczęły pękać i rozwarstwiać się. Rozwiązywanie tego problemu może zająć pięć miesięcy, ale może się zdecydowanie wydłużyć, jeśli zapadnie decyzja o zmianie dostawcy materiałów wykorzystywanych przy budowie instalacji.

Jak wskazują źródła gazety za błędy przy konstrukcjach stalowych winę ponosi bezpośrednio General Electric, który pełni rolę generalnego projektanta oraz lidera konsorcjum zarządzającego realizacją kontraktu. Za układy chłodzące odpowiedzialny był Polimex.

PGE w odpowiedzi na pytania "Rz" w tej sprawie zastrzegła, że do czasu osiągnięcia porozumienia nie będzie komentować przebiegu rozmów z wykonawcą.

Przypomnijmy, że zgodnie z zaproponowanymi nowymi terminami, blok numer pięć zamiast 31 lipca 2018 r. do eksploatacji zostałby oddany 20 grudnia tego samego roku. Blok nr 6, który miał być oddany do eksploatacji 31 marca 2019 r. zostałby oddany do eksploatacji 31 lipca 2019 r. 

Propozycja zmiany harmonogramu przekazana przez konsorcjum zostanie poddana szczegółowej analizie pod kątem poprawności metodycznej, realności przyjętych założeń, przyczyn opóźnień oraz planowanych metod dalszego zarządzania realizacją projektu. 

Nowe bloki


Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po zmianie ustrojowej

Bloki w Opolu dla PGE GiEK realizuje konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości GE Power, czyli dawnemu Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa.

Wartość umowy wynosi 9,4 mld zł netto. GE Power jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co stoi za opóźnieniem budowy nowych bloków w Elektrowni Opole?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!