Consus: na rynku emisji CO2 możliwy powrót do wzrostów

Consus: na rynku emisji CO2 możliwy powrót do wzrostów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czerwcu na rynku uprawnień do emisji CO2 była duża zmienność, ceny EUA na początku miesiąca wynosiły ok. 16,6 euro, a pod koniec czerwca, po niepokojach w Grecji, spadły do ok. 13 euro. Zdaniem ekspertów firmy Consus negatywne sygnały zostały już zdyskontowane i w kolejnych dniach możliwy jest powrót do wzrostów cen.

"Przebicie na początku czerwca wsparcia na poziomie 13,25 euro dało sygnał do możliwych spadków wartości certyfikatów. Kolejnym godnym uwagi poziomem wsparcia, którego przekroczenie potwierdziłoby utrzymanie rynku niedźwiedzia, są okolice 11,80 euro. W ostatnich dniach minionego miesiąca ceny niebezpiecznie zbliżyły się do wspomnianego poziomu, jednak wydaje się, że rynek zdyskontował już sygnały negatywnie wpływające na wartość EUA i w kolejnych dniach nastąpi powrót do obowiązującego od ponad dwóch lat trendu wzrostowego" - powiedział cytowany w komunikacie Juliusz Preś, makler firmy Consus, zajmującej się pośrednictwem w handlu uprawnieniami do emisji CO2.

"Zarówno oczekiwania jak i działania uczestników rynku powinny mieć odzwierciedlenie w przyszłych wzrostach cen, zwłaszcza po pionierskiej deklaracji Niemiec o rezygnacji z energii jądrowej. Jednak cały czas należy mieć na uwadze olbrzymi wpływ czynników politycznych na rynek, które mogą nam dostarczyć kolejnych nieoczekiwanych ruchów cenowych" - dodał makler.

W czerwcu średnia cena uprawnień do emisji CO2 wyniosła 15,17 euro. Na początku miesiąca ceny EUA wynosiły ok. 16,6 euro, a na koniec czerwca cena EUA spadła do około 13,3 euro, minimum miesiąca wyniosło 12,28 euro. Średnia cena CER (jednostek poświadczonej redukcji emisji) wyniosła w czerwcu 11,88 euro.

Zdaniem ekspertów duża zmienność cen uprawnień w czerwcu to z jednej strony efekt niemieckiej deklaracji o wycofaniu się z energetyki jądrowej, z drugiej niepokojów związanych z finansową przyszłością Grecji.

"Utrzymywanie się cen uprawnień powyżej 16 euro w pierwszej połowie miesiąca było konsekwencją planu wyłączania kolejnych niemieckich reaktorów, który został ostatecznie przypieczętowany uchwaleniem w ostatnich dniach czerwca pakietu ustaw, zakładających rezygnację z energii atomowej oraz rozwój energii opartej na źródłach odnawialnych. Jednocześnie utrzymywaniu wartości certyfikatów sprzyjały wysokie ceny ropy naftowej panujące na światowych rynkach" - skomentował Preś.

"W drugiej połowie miesiąca ceny uprawnień gwałtownie spadły, przyczyn takiego rozwoju sytuacji należy upatrywać w niepokojących informacjach na temat greckiej gospodarki, które skupiły uwagę inwestorów pod koniec czerwca. Brak wiążących decyzji Unii Europejskiej w kwestii wsparcia upadającej gospodarki tego kraju z jednej strony i brak deklaracji radykalnych reform w samej Grecji z drugiej strony, odbiły się negatywnie na większości światowych rynków. Dopiero przyjęcie ustaw oszczędnościowych przez rząd grecki uspokoiło inwestorów i wyhamowało dalsze spadki cen uprawnień" - dodał makler.

Poinformował, że kolejnym czynnikiem wpływającym na obniżenie cen uprawnień było przyjęcie przez Komisję Europejską dyrektywy o efektywności energetycznej.

"Długoterminowo przyczyni się to do obniżenia emisyjności produkcji energii, a co za tym idzie spadku popytu na uprawnienia EUA" - powiedział makler Consus.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Consus: na rynku emisji CO2 możliwy powrót do wzrostów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!